Kina shpik trenin "me kmb"

Shko posht

Super Kina shpik trenin "me kmb"

Mesazh nga Daffina prej Tue Apr 17, 2012 12:17 pm

Kina shpik trenin "me kmb"  Tren-shpejte

Azia vazhdon t na udis me evoluimin elektronik q po kryen. Ksaj rradhe sht superfuqia ekonomike, Kina, e cila po planifikon t prodhoj nj tren q ndryshe nga t zakonshmit do t lviz mbi rrug dhe pa bllokuar trafikun e rnduar t kryeqytetit Pekin, raporton gazeta kombtare indiane, "Hindu".

Nj linj me autobuz "fluturues", q kalon rreth 2 metra mbi rrug, do t eksperimentohet brnda fundit t vitit n Pekin. Autobuzi, ideuar nga inxhiniert kinez dhe i ndrtuar nga "Shenzehn Hashi Corporation", m sakt mund t quhet nj autobuz me kmb t gjata.

Shinat n t cilat do t leviz ky tren do t vendosen n an t rrugve. Pr kt shkak do t ndrtohet nj tunel i lart 2.2 metra mbi t cilin do t udhtoj autobuzi i cili do t punoj me energji diellore.

N pjesn e poshtme t tij ku do t kaloj rruga do t mund t vazhdojn t qarkullojn automjetet jo m t lart se 1,8 m. /albeu/

_________________
Nuk dua pasuri, por dinjitet dhe krenari..
Daffina
Daffina
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 3911
Vendbanimi: : Kosov
Aktiviteti :
Kina shpik trenin "me kmb"  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Kina shpik trenin "me kmb"  Right_bar_bleue

Registration date : 01/03/2010

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi