“Wikipedia”, burimi mė i madh i keqinformimit nė botė

Shko poshtė

Super “Wikipedia”, burimi mė i madh i keqinformimit nė botė

Mesazh nga D3M1 prej Wed Apr 18, 2012 5:26 pm

Gjashtė nė dhjetė artikuj tė enciklopedisė
mė tė madhe online nė botė, “Wikipedia”, kanė gabime thelbėsore nė
pėrbėrjen e tyre, vlerėsoi njė studim i ri i publikuar tė mėrkurėn.

Numri i fakteve tė pasakta tregon
edhe njė herė mė shumė se sa e pakėshillueshme ėshtė qė tė pėrdoret
vetėm enciklopedia nė fjalė pėr informacione dhe konsultime tė ndryshme.

Sipas studimit, “Wikipedia”, njė faqe e vizituar mesatarisht nga 25
milionė vizitorė nė ditė, ėshtė shndėrruar nė burimin mė tė madh tė
keqinformimit nė botė.

Tė dhėnat e “Wikipedia”-s janė tė lirė
pėr t’u modifikuar nga vetė publiku dhe kjo e bėn atė tė ekspozuar nga
njohja e gabuar e fakteve dhe nga sabotimet e disa personave tė
interesuar nė tjetėrsimin e fakteve tė ndryshme.

Studimi u
krye nga “Penn State University”, nė SHBA dhe u pėrqendrua nė studimin e
aktivitetit tė mė shumė se njė mijė pėrdoruesve tė rregullt tė
enciklopedisė online.

Pėr mė tepėr, pas zbulimit tė njė
gabimi, korrigjimi nga “Wikipedia” ėshtė tepėr i ngadaltė, me njė nė
katėr persona qė nuk kanė marrė kurrė asnjė lloj pėrgjigje dhe tė tjerėt
qė kanė me javė, nė mėnyrė qė sugjerimet e tyre tė vlerėsoheshin nga
njė moderator.

Megjithatė, njė vlerėsim i tillė u hodh poshtė
nga vetė enciklopedia, e cila argumenton se tė gjithė sugjerimet e
pėrdoruesve tė saj trajtohen brenda 2-5 ditėsh.
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi