Ēerek i mirė pėr Microsoftin

Shko poshtė

Super Ēerek i mirė pėr Microsoftin

Mesazh nga D3M1 prej Fri Apr 20, 2012 8:27 pm


Microsoft gjatė ēerekut tė parė arriti rezultate tė mira tė afarizmit tė cilat ishin mė tė mira se pritjet e analistėve.
hyrat totale tė kompanisė gjatė ēerekut tė parė u rritėn nga 16.4 tė
vitit tė kaluar nė 17.4 miliard dollarė, derisa profiti u rrit prej 5.7
nė 6.4 miliard dollarė. Analistėt prisnin tė hyra nė lartėsi prej 17.2
miliard dollarė dhe profit prej rreth 6.1 miliard dollarė.

Gjatė tri muajve tė parė tė vitit Microsoft pati rezultate mė tė mira
nė njėsinė pėrgjegjėse pėr server dhe vegla, tė hyrat e sė cilės u
rritėn pėr 14% nė 4.57 miliard dollarė. Departamenti afarist i
Microsoftit shėnoi rritje tė tė hyrave nė nivel prej 9%, nė 5.81%,
derisa tė hyrat nga Windowsi u rritėn pėr 4% nė 4.62 miliard dollarė.

Humbėsi mė i madh ishte afarizmi pėrmes internetit qė me tė hyrat
prej 707 milion dollarė shėnoi humbje prej 479 milion dollarė. Por edhe
kjo ėshtė dukshėm mė mirė nė krahasim me humbjen e vitit tė kaluar prej
776 milion dollarė. Humbėsi i dytė mė i madh ėshtė departamenti
pėrgjegjės pėr zbavitje dhe pajisje, i cili shėnoi rėnie tė tė hyrave
nga 1.9 nė 1.6 miliard dollarė dhe humbjet prej 229 milion dollarė
kundrejt profitit tė vitit tė kaluar qė ishte 210 milion dollarė.


avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi