Kasperski: Apple sht 10 vite pas Microsoft

Shko posht

Super Kasperski: Apple sht 10 vite pas Microsoft

Mesazh nga D3M1 prej Wed May 02, 2012 10:52 am


Edhe pse Apple regullisht lvdrohet se sistemi operativ i tyre sht plotsisht i sigurt, Kaspersky Labs nuk mendon ashtu.

Mendoj se 10 vite jan pas Microsoft kur flasim pr siguri. Pr shum
vite flas q n aspektin e siguris nuk ka ndonj dallim thelbsor mes
Windows dhe Mac. Gjithmon sht e mundur t zhvillohet virus pr Mac.
tha Eugene Kaspersky n nj intervist pr Computer Business Review.

sht e njohur s fundi tashm disa jav se Apple ndodhet n syt e
publikut prshkak t virusit i cili n kompjutert e tyre kishte
mbledhur t dhna pr shum prdorues t Mac OS X, m sakt 600.000 PC
t infektuar.

Kasperski nuk ju beson shum ktyre kompanive pr siguri t cilt
thon se ky virus ka infektuar 550.000-600.000 prdorues, kurse tha se
kjo shifr sht shum m e vogl diku 30.000 kompjuter.

Dshmi se Apple sht e shqetsuar pr sigurin e prdoruesve t saj e
konfirmon fakti se n versionet e fundit t Mac OS X kishte integruar
antivirusin e quajtur xProduct, kurse n verzionin e fundit t sistemit
operativ kishte lansuar edhe Gatekeeper.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi