Alarmante: Planeti i tokės nė rrezik tė madh!

Shko poshtė

Super Alarmante: Planeti i tokės nė rrezik tė madh!

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue May 15, 2012 3:17 pm

Alarmante: Planeti i tokės nė rrezik tė madh! Earth

“Shfrytėzojmė 50% mė shumė burime nga ato qė toka mund tė prodhojė ndaj nėse nuk ndryshon diēka, deri nė vitin 2030, nuk do tė na mjaftojnė as edhe dy planetė tjera” ėshtė mesazhi shqetėsues qė ėshtė publikuar nga Fondi botėror pėr mbrojtjen e natyrės.

Shumė eksploatime tė resurseve natyrore, shumė harxhime dhe numri gjithnjė e mė i madh i banorėve, e sjellin tokėn nė rrezik-shkruan nė raportin e vitit 2012 tė “Planetit tė gjallė”, tė cilin e ka publikuar ĖĖF, organizata mė prestigjioze joqeveritare nė botė pėr mbrojtjen e natyrės.

Siē ėshtė shprehur Jim Leape, drejtori kryesor i WWF-sė, ''jetojmė sikur tė kishim edhe njė planet tjetėr nė dispozicion. Shfrytėzojmė 50% mė shumė burime nga ato qė toka mund tė prodhojė ndaj nėse nuk ndryshon diēka, deri nė vitin 2030, nuk do tė na mjaftojnė as edhe dy planete tjera” ėshtė mesazhi shqetėsues qė ėshtė publikuar nga Fondi botėror pėr mbrojtjen e natyrės.Jonathan Baillie nga Shoqata zoologjike nė Londėr, qė ėshtė bashkautor i kumtesės, ka porositur se mospėrfillja e kėsaj diagnoze mund tė ketė pasoja tė rėnda pėr njerėzimin. ''Mundemi ta rikthejmė shėndetin e planetit vetėm nėse pėrqendrohemi nė rrėnjėt e sė keqes: rritja e numrit tė banorėve dhe harxhimet e tepruara tė resurseve”-ka thėnė ai.


Komunikatėn qė bėhet publike ēdo tė dytin vit, formalisht e ka prezantuar astronauti holandez Andre Kuipers, i cili aktualisht ėshtė nė Stacionin Ndėrkombėtar tė Gjithėsisė (ISS).

''kemi vetėm njė tokė, bėjmė presion tė padurueshėm ndaj planetit tonė, ndėrsa nė duhet ta shpėtojmė atė, tė shpėtojmė shtėpinė tonė”-ka thėnė Andre Kuipers.

_________________
Alarmante: Planeti i tokės nė rrezik tė madh! Unled1kqb
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
● E.D.W-M ●
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 30
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
Alarmante: Planeti i tokės nė rrezik tė madh! Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Alarmante: Planeti i tokės nė rrezik tė madh! Right_bar_bleue

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi