Intervistė: Anonymouse janė mė tė fuqishėm nė botė

Shko poshtė

Super Intervistė: Anonymouse janė mė tė fuqishėm nė botė

Mesazh nga D3M1 prej Wed May 16, 2012 5:13 pm

Christopher Dojon( i njohur si
Komandat IKS), pjesmarrės nė aksionet mė tė rėndėsishme tė Anonymouse, i
cili aktualisht ndodhet i arratisur nė Kanada, nė njė intervistė flet
pėr fuqinė e kėtij komuniteti tė hakerėve, hackitvizmit, dhe rėndėsis sė
informacioneve.Si njė ushtri e pėrbėrė vetėm nga hakera, sa ėshtė e fuqishme organizata Anonymouse?


Anonymouse ėshtė si njė nxėnės i cili nuk pasur vetėbesim, por njė
ditė pa pritur i fut njė boks dikujt nė fytyrė dhe thotė “Me tė vėrtet
qenkam i fortė!”. Ndoshta jemi organizata mė e fuqishme nė botė dhe pėr
kėtė ka argument tė fuqishėm. Sot nė botė gjėja mė e rėndėsishme
ėshtė informacioni. E gjith bota ėshtė e kontrolluar dhe udhėhequr nga
njėsi tė vogla dhe tė panjohura tė zerove tė cilat shkėlqejnė nėpėr ajėr
dhe ndodhet kudo rreth nesh. E pra, nėse kjo ėshtė ajo qė e kontrollon
botėn, atėher pyesni veten kush i kontrollon kėtė zero dhe njėsi?
Normalisht Geeks dhe hakerėt nė mbarė botėn.

Ēfarė do tė thotė tė jetė njė udhėheqės i njė organizate qė nuk ka udhėheqės?


Nuk zgjedhim president, por kjo nuk do tė thotė se nuk ka udhėheqės
tek Anonymouse. Normalisht, Komandant Iks ose Barrett Brown, pavarėsisht
a kanė emra ose janė anonim, marrin rolin e udhėheqsit dhe janė
shembull pėr tė tjerėt. Njė Anonymous i rėndomt nuk ėshtė sikur unė, qė
punon 12 orė nė ditė dhe i kushton jetė kėsaj. Ai ėshtė njė IT tip ose
teknik i cili ka disa orė tė lira dhe dėshiron ti tregohet ēfar tė bėjė.
Nevojitet organizatorė pėr tu kryer puna. Secili Anonymous mund tė jetė
si zėdhėnes, por aftėsia ime pėr tė folur kėtu ėshtė vendosur me
konsensus tė grupit ose kolektivit.

Duket se ka njė luftė nė mes hacktivistėve dhe forcave tė ligjeve. Ēfarė mendoni ju, kush fiton pėr momentin?


(Tė paktėn 40 persona tė cilėt konsideroheshin anėtarė tė Anonymouse u arrestuan vitin e kaluar nė gjith botėn.)

Mendoj qė aktualisht ėshtė baraz. Dhe kur do qoftė ne do tė fitojmė.
Gjithmon kam besuar sė nė fund e mira fiton. Por pėr momentin arrestimet
kanė dėmtuar lėvizjen tonė. Pėr 30 minuta protestė onlinesh unė
pėrballem me dėnim me burgė deri mė 15 vite. Tani pėr tani kjo ėshtė
akuza e vetme kundėr meje, por unė pres mė shum. Nuk bėhet fjalė vetėm
pėr dėnimin potencial, por edhe pėr vetė gjykimin pėr tė cilėn
autoritetet kanė materiale edhe me terabajtė. Aty janė diku rreth
150.000 faqe pėr njė protestė 30 minutėshe. Kjo do tė thotė se gjykimi
do tė mė zgjasė diku 2 vite, periudhė nė tė cilėn do tė isha nėn vėzhgim
tė madhė nga FBI. Nuk kam qasje nė Twitter, Facebook dhe shėrbime tjera
– nuk mund tė kontaktojė as edhe njė pjestarė tė Anonymouse, tė cilėt
nuk janė pak por 50.000 pjestarė.

Nė fakt, jam penguar tė jem aktivist. Dhe nėse fitojė nė gjykatė,
megjithatė nuk do tė mė ketė dy vite. E pra, unė nuk kisha ndėrmend tė
lejojė kėtė dhe prandaj ndodhem nė Kanada. Nė Siri, Tunis, Libi, Egjipt
dhe Nigeri shpėtuam shumė jetė tė aktivistėve, gazetarėve, blogerėve dhe
njerėzve tė cilėt na kontaktonin pėr ti mbrojtur ato nė mjediset e
rrezikshme – dhe nuk synojmė ta ndalim kėtė punė.


Tani, kur ndodhesh nė Kanada, a ndiheni relativisht i sigurtė?


Po. Kemi shum kontakte me qeverinė kanadeze. Ishim shum tė pregaditur
kur fillimisht erdhėm kėtu, kemi shtėpi tė sigurta nė Kanada. Ndoshta
gabuam, por mendojmė se qeveria Kanadeze ėshtė aq e brengosur pėr
Anonymouse sa qeveria Amerikane. Qasja e tyre do tė jetė “qėndroni
normal, mos qėndroni shum dhe gjithcka do tė jetė OK”. Pėr momentin jemi
duke negociuar me disa vende europiane pėr azil tė pėrhershėm politik,
si pėr mua, ashtu edhe pėr pjestarėt tjerė tė Anonymouse. Shum keq qė
Kanadaja nuk ka guxim politik pėr tė mbrojtur aktivistėt nga Amerika. Ky
ėshtė realiteti, por ndoshta nuk do tė mė kėrkojnė nė mėnyrė aktive
mua.

A mendoni se publiku i gjerė ėshtė mjaft i interesuar pėr mbikqyrjen nė internet dhe monitorimin nė jetėn reale?


Mendoj se njerėzit kanė filluar tė kuptojnė rėndėsin e
informacioneve. Pėr shembull, shum kohė nė SHBA askush nuk ka guxuar tė
kuptojė numrin e viktimave nė Avganistan dhe Irak. Kishte vetėm
supozime, deri sa ushtari Bradley Manning nuk vodhi infomacionin nga
qeveria e SHBA-s dhe e publikoi atė. Tani ne e dimė se megjithatė armėve
dhe teknologjive tė pėrparuara disi arritėn tė vrasin rastėsisht
150.000 civilė nė dy vendet… Ashtu siē zbulohen kėto fakte, ashtu edhe
njerėzit do tė fillojnė tė kuptojnė edhe mė shumė rėndėsin e
infomacionit, dhe se aktivistėt rezikojnė gjithēka qė infomacioni tė
jetė publik.

Ēfarė do t’u thoni njerėzve tė cilėt mendojnė se Anonymouse janė vetėm Cyber-terroristė?


Nė fakt nuk jam dakord me kėtė. Nėse dėshironi tė na quani terorist ,
ok ska problem. Por, do t’ju kisha pyetur kush frigohet nga ne? Nėse
frigohen kriminelėt, atėher super qė jam terorist. Por, nėse frigohen
njerėzit e thjeshtė, njerėzit tė cilėt ne tentojm ti ndihmojmė, atėher
do ti kisha kėshilluar tė edukohen, tė hulumtojnė se ēfar nė tė vėrtet
ne bėjmė dhe tė ndalin frikėn. Ne luftojmė pėr njerzit, luftojmė siē
thonė nga “Occupy”(Okupo), pėr 99%. Kurse ai 1% (pėrqindėshi) i cili na
shkatėron planetin, me tė vėrtet duhet tė frigohet. Nėse pėr ata jemi
teroristė, atėherė me siguri kanė tė drejtė.
“Informacion Terorist” – sa koncept qesharak. Tė terorizosh dikė me
infomacion. Por, kė? Mos vallė njerėzit tė cilėt lexojnė gazetat dhe
kuptojnė ēfar bėnė qeveria pėr ta? Ato nuk janė terorizuar, por janė
shum tė kėnaqur me situatėn. Janė tė terorizuar njerėzit tė cilėt
dėshirojnė tė fshehin krimet e tyre. Ėshtė qesharake qė tė gjithė tė
dhėnat e e-maillave qė kam vjedhur pėrmbanin infomacione pėr krime.
Asnjėherė nuk mė ka ndodhur tė vjedh infomacione nga korporata ose
qeveri dhe tė them “O zotė njerėzit qenkan tė pafajshėm, gabova.”


Anonymouse filluan si online belagji, por puna u bė shum mė serioze nė 2 vitet e fundit. Ēfar ndodhi?


Mendoj se Egjipti ishte pika kthyese pėr Anonymouse nė nivel
emocional. Njerėzit shpesh mė pyesnin: pėrse jan kaq tė keq kėto ditė?
Filloi nė Egjipt – kur punonit me ditė tė tėra pėr tė vendosur lidhje
direkte dhe tė drejtpėrdrejtė video nga protestat dhe gjėjen e parė qė
shihni nė ta, ėshtė se si njerėz mbysin shokėt tuaj me armė automatike –
kjo tani shėndrohet nė diēka personale. Dhe jo vetėm Egjipti, por edhe
Libia, Tunisi dhe shum vende tjera. Ndoshta nuk ėshtė e njejtė sikur tė
jeshė atje sė bashku me ato, por kur me dikė bisedoni online me orė tė
tėra dhe kėto njerėz me ty ndajnė shpresat pėr vendin e tyre,
ardhmėrinė, kur tė tregojnė se si rezikojnė jetėt e tyre pėr fėmijėt e
tyre pėr tė pasur njė ardhmėri sa mė tė mirė, thjesht lidhesh me ato
njerėz dhe bėheni miq dhė familje.

Ēfarė mund tė presim nga Anonymouse?


Pėr momentin kemi qasje nė ēdo bazė e tė dhėnash nė Qeverinė
Amerikane. Pyetja ėshtė kur, dhe jo nėse do ti publikojmė tė dhėnat. A e
dini si fituam qasje? Nuk i hakuam. Thjesht qasjen na e mundėsuan
njerėzit tė cilėt menaxhonin me serverėt. Gjeneralėt me 5 yje dhe
sekretarėt pėr mbrojtje nga zyrat e tyre mė nuk kontrollojnė asgjė.
Lojėn e lozin fėmijėt nga podrumet, dhe kėtė e dėshmoi mė sė
miri Bradley Mainning. Ditaret Afgane dhe Iraniane nė mėnyrė efektive
dobėsuan fuqinė politike tė Ministrisė sė mbrojtjes. E gjith kjo vetėm
se njė person kishte guxim tė fut CD nė pliko dhe ta dėrgojė atė tek
dikush.
Tani njerėzit nuk na japin CD ose dokumente, por vijnė me ēelėsat e
mbretėrisė. Na japin fjalėkalimet dhe emrat e pėrdoruesve nga baza tė tė
dhėnave tė cilat janė tė mbrojtura dhe tė cilat tashmė i kemi nėn
kontrollė… Bota duhet tė jetė e shqetėsuar.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi