A ekziston Antivirusi mė i “mirė”?

Shko poshtė

Super A ekziston Antivirusi mė i “mirė”?

Mesazh nga D3M1 prej Mon May 21, 2012 12:27 pm

Shumė njerėz kėrkojnė qė kompjuteri i tyre tė jetė i mborjtur nga
viruset e shumta qė kompjuterat marin nėpėrmjet vizitimit tė faqėve tė
ndryshmė, USB-ve, apo dhe marjes sė emaileve ku kompjuteru i dėrguesit
mund tė ketė qėnė i infektuar dhe mesazhi i dėrguar prej tij mund tė
jetė infektuar gjithashtu. Prandaj tė gjithė ne, pėrdoruesit, kėrkojmė
tė instalojmė Antiviruse nė PC tonė, nė mėnyrė qė ai tė jetė i mbrojtur
nga kėto sulme qė mund tė jenė tė dėmshmė. Shumė njėrėz kėrkojnė qė tė
instalojė nė kompjuterin e tyre Antivirusin mė tė mirė, nė mėnyrė qė
kompjuteri tyre tė mos “kapet” asnjėherė nga viruset. Po a ekziston ky
Antivirusi mė i “mirė”?fakt tė gjithė antiviruset janė njėlloj, dmth qė tė gjithė kanė
mangėsitė e tyre nė aplikim. Disa Antiviruse janė tė rėndė pėr
kompjuterin tonė, disa mė tė lehtė, por nė fund tė gjithė tė njėjtin
qėllim kanė: Tė pastrojnė kompjuterin nga viruset e ndryshme qė ai mund
tė ketė, dhe tė sigurojnė mbarėvajtjen e tij nė pėrdorimin e pėrditshwm.
Antiviruset
nė vetvete janė viruse, pra ata janė tė aftė tė largojnė disa viruse
por jo tė gjitha. Tė provosh tė bėsh skanime me disa Antiviruse tė
ndryshėm nė kompjuterin tuaj do tė vėreni se pasi Antivirus i parė pas
skanimit dhe fshirjes sė malwareve nga PC-ja, thotė se nuk ka mė viruse.
Po t’a ē’instalojmė kėtė Antivirus dhe tė instalojmė tjetėr ai do tė
nxjerrė viruse tė reja, dhe pas skanimit do t’i fshijė dhe ato. Ka patur
raste kur janė instalur 3 lloje Antivirusesh tė ndryshėm dhe tė gjiithė
pas pėrfundimit tė skanimit dhe “pastrimit” nga viruset, pasardhėsi ka
nxjerrė viruse tė reja. Kjo tregon qė Antivirus i mėparshėm nuk njihet
prej aktualit, dhe “pjesėt” e mbetura tė tij nuk i njeh. Madje ka dhe
nga ata Antiviruse qė, kompjuteri juaj mund tė jetė plot me viruse, por
nė fund thotė: “Skanimi i kyre me sukses. Asnjė virus nuk u gjet”.
Gjithashtu
Antiviruset kanė dhe diēka tė keqe, pasi ne dimė se programet qė ai nuk
i njeh i trajton si kėrcėnime (threats) dhe kėrkon t’i fshijė. Por jo
tė gjithė janė malware. Programe tė tilla si Keygen (rregjistrator
ēelėsash qė pėrdoret pėr tė hapur njė program, apo njė lojė) nuk janė
viruse, apo Crack-et (njė program i ekzekutueshėm qė shėrben pėr tė
hapur njė aplikacion apo njė lojė) dhe kėto nuk janė malware dhe lloje
tė tjera qė Antivirusi ynė nuk i njeh, por qė nuk janė tė rrezikshėm pėr
kompjuterin tonė. Nė kėto raste gjithmonė kėshillohet qė Antivirusi tė
ndalet (tė bėhet Off) dhe tė pėrdoren kėto aplikacione, dhe mė pas t’a
ktheni atė nė gjėndje pune pėrsėri.
Pra nuk mund tė themi se ka
njė Antivirus “tė pėrsosur” tė gjihtė kanė mangėsitė e tyre, por ėshtė e
mirė qė njė kompjuter mos tė jetė pa njė tė tillė, se pavarėsisht qė
Antivirusi nuk i fshin tė gjitha viruset, ai ndihmon nė mbarėvajtjen mė
tė mirė tė kompjuteri tonė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi