Toka kėrcėnohet nga shekulli i katastrofave

Shko poshtė

Super Toka kėrcėnohet nga shekulli i katastrofave

Mesazh nga D3M1 prej Wed May 23, 2012 4:52 pm


Shoqėria mbretėrore britanike, akademia shkencore elite britanike,
pas 21 muaj hulumtimesh, kalkulimesh dhe peshimit tė fakteve ka
publikuar raportin e vet “Njerėzit dhe planeti” (People and the Planet)
nė tė cilin gjenden parashikimet e ardhmėrisė sonė nė 100 vitet e
ardhshme.

Rezultatet thonė qė nuk na shkruhet aspak mirė. Rritja e shpejtė e
popullatės botėrore dhe konsumimi i furishėm pa asnjė precedent
paraqesin sfida tė thella si pėr shėndetin dhe mirėqenien tonė, ashtu
edhe pėr mjedisin dhe natyrėn.

Shkencėtarėt e njohur, nė mes sė cilėve ėshtė edhe Sir John Sulston,
biolog dhe fitues i ēmimit Nobel pėr mjekėsi, paralajmėrojnė qė vendet
nė zhvillim duhet tė reduktojnė konsumimin e burimeve dhe tė mirave
natyrore qė pėrfundimisht tė ndalet pabarazia nė shpėrndarjen e
resurseve.


“Pėr jetė tė gjatė dhe tė shėndetshme nuk ėshtė i nevojshėm
konsumimi kaq i madh. Ne duhet tė gjejmė mėnyra qė 1.3 miliardė njerėz
qė mbijetojnė me mė pak se 1.25 dollarė nė ditė t’i nxjerrim nga
varfėria absolute. Rėndėsi kritike ka reduktimi i natalitetit nė vendet
qė nuk mund tė mbajnė njė popullatė kaq tė madhe,” thuhet nė raport.

Pėrveē frenimit tė shpenzimit enorm, problemi i dytė ėshtė
stabilizimi i rritjes sė popullatės botėrore. Nėse mbahet ky ritėm i
rritjes deri nė vitin 2050 nė Tokė do tė jetojnė mė shumė se 9 miliardė
njerėz.

Nėse shikojmė nė formė tė ekzagjeruar, i be qė ēdo pesė ditė duhet tė
ndėrtohet njė qytet nė tė cilin duhen tė vendosen njė milion njerėz.
Shkencėtarėt pohojnė qė nė tokė ka mjaft resurse, sigurisht nėse ndahen
nė mėnyrė tė barabartė, qė 9 miliardė shpirtra tė jetojnė gjatė,
shėndetshėm dhe nė mėnyrė kualitative.

Vendet nė tė cilat popullata rritet nė mėnyrė tė pakontrolluar nga
dita nė ditė mė sė shumti hyjnė nė vendet mė tė varfra dhe mė tė
pazhvilluara tė botės, ndėrsa shumica e tyre gjenden nė Afrikė.

“Nė kėtė shekull popullata e Afrikės do tė rritet pėr 2 miliardė,
ndėrsa nėse nuk e reduktojmė natalitetin nga 4.7 nė 2.1 nė kėtė
kontinent do tė jetojnė 5.3 miliardė njerėz”, ka thėnė Ekliya Zulu, njė
nga autorėt.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi