Eurosong, si u komentua Rona nga mediat evropiane

Shko poshtė

Super Eurosong, si u komentua Rona nga mediat evropiane

Mesazh nga D3M1 prej Mon May 28, 2012 9:25 am

Eurosong, si u komentua Rona nga mediat evropiane  F.0528094826292_m
Kėngėtarja Rona Nishliu, e cila me kėngėn e saj ‘Suus’ i solli
Shqipėrisė rezultatin mė tė mirė nė Eurovision, ėshtė vlerėsuar shumė
nga kritikėt muzikės.
Kėnga pėrfaqėsuese shqiptare ‘Suus’ nė
'Eurovision Song Contest 2012' qė u mbajt tė shtunėn nė Baku tė
Azerbajxhanit ishte kėnga mė e komentuar e kėtij edicioni.

Vlerėsimet pėr vokalin dhe interpretimin e Ronės nga profesionistė tė
muzikės ishin tė shumta. Kritika pozitive pėr Rona Nishliun kanė ardhur
edhe nga Suedia, vendi qė triumfoi ēmimin e parė tė festivalit dhe qė
kishte edhe 10 kompozime tjera nė kėtė event.

Telegrafi ka bėrė njė pėrmbledhje nga mediat evropiane rreth kėngės ‘Suus’ dhe kėngėtares Rona Nishliu.

“Kėngėtarja Rona Nishliu e cila ka punuar si radio moderatore nė
Prishtinė ėshtė larguar nga vendi i lindjes sė saj gjatė pastrimit etnik
nė luftėn e Kosovės. Ndėrsa kompozitorit tė kėngės ‘Suus’ i janė vrarė
17 anėtarė tė familjes gjatė luftės. Mėnyra e kėndimit tė Ronės tė
rrėqeth gjithė trupin. Edhe pse kėngėtarja nga Kosova nuk ka tė kryer
shkollėn e muzikės, ajo di tė kėndon nga zemra dhe shpirti i saj”, u
komentua nga televizioni nacional i Finalandės YLE.

Transmetuesi publik i Spanjės, TVE, e cilėsoi kėngėn ‘Suus’ si balada
mė e madhe e Eurovizionit 2012. Kėnga shqiptare ‘Suus’ ėshtė mė shumė
sė kėngė pasi qė ajo ėshtė kualitet i pashterur. Pėr vokalin e Ronės,
TVE pėrmendi se ajo ka njė shtrirje shumė tė gjerė tė zėrit. U pėrmend
edhe pamja origjinale e Ronės.
Gjatė gjysmėfinales sė parė, televizioni rumun TVR pėrmendi rastin e
aksidentit tragjik nė Himarė. “Pėrpos vokalit tė mirė qė ka kėngėtarja
nga Kosova, Rona ėshtė e angazhuar edhe nė organizata tė ndryshme
humanitare”, theksoi televizioni nacional i Rumanisė.
“Pėr ata qė janė tė hapur tė dėgjojnė pjesė tė ndryshme muzikore, le tė
dėgjojnė kėngėn pėrfaqėsuese tė Shqipėrisė dhe me siguri se ato do tė
ēmenden pas kėsaj kėnge qė sjell kėngėtarja e jazzit”, u tha nė kanalin
televiziv TROS tė Holandės. Kanali holandez TROS ka pėrmendur edhe
rastin e viktimave tė aksidentit tragjik nė Himarė.

SVT, transmetuesi suedez e cilėsoi interpretimin e Ronės si njė
shprehje unike e muzikės. Kėngėtarja shqiptare kėndon jashtėzakonisht
mirė dhe fuqishėm, ėshtė thėnė nė fund nga profesionistėt e muzikės nė
televizionin e Suedisė. Ky televizion do tė jetė edhe organizatori i
Eurovizionit 2013 qė do tė mbahet nė Suedi.

“Jam shumė i impresionuar nga interpretimi i mrekullueshėm dhe vokali
I fuqishėm i Ronės”, ka thėnė komentatori norvegjez nė televizionin
shtetėror tė Norvegjisė, NRK.

Kėnga pėrfaqėsuese shqiptare nė Eurovizion u vlerėsua shumė edhe nga
kritikėt e Ukrainės. Nė kanalin e tyre televiziv u pėrmenden edhe
aktivitetet e shumta humanitare tė Ronės.

Kritika tė mira pėr kėngėn shqiptare erdhėn edhe nga transmetuesi publik
i Danimarkės, DR. Kėtu u pėrmend edhe prejardhja e Ronės si dhe gara e
fortė e festivalit tė kėngės nė RTSH ku Rona triumfoi ēmimin e parė.

Nė kanalin televiziv tė Belgjikės, Eén, kėnga ‘Suus’ u quajt si surpriza
artistike e kėtij viti. Kėnga ‘Suus’ ishte kėnga favorite e shumė
ekspertėve tė muzikės nė Belgjikė. ‘Suus’ u quajt si njė kryevepėr por
ndoshta pak e komplikuar pėr tė fituar ēmimin e parė edhe pse Rona e
meritonte ēmimin e madh kėtė vit. Gazeta e pėrditshme belge ‘De Morgen’
shkruan se kėngėtarja e muzikės jazz me zėrin e saj tė fuqishėm ka
lėkundur kulmin e arenės. Ndėrsa organizata zyrtare e Eurosongut nė
Belgjikė shkruan se Rona mund tė kapė notat e larta muzikore pėr tė
cilat kėngėtarja Céline Dion dhe Mariah Carey vetėm ėndėrrojnė.

Nė magazinėn shumė tė popullarizuar gjermane Spiegel kritikat negative
ishin pėr veshjen dhe pamjen e Ronės, mirėpo ata kanė pranuar faktin se
Rona Nishliu kishte zėrin mė tė mirė nė Eurovizionin 2012.

_________________
Eurosong, si u komentua Rona nga mediat evropiane  D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 30
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Eurosong, si u komentua Rona nga mediat evropiane  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Eurosong, si u komentua Rona nga mediat evropiane  Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi