Dhunojnė vajzat 12-vjeēe, pėr tė shėruar sidėn

Shko poshtė

Super Dhunojnė vajzat 12-vjeēe, pėr tė shėruar sidėn

Mesazh nga D3M1 prej Tue May 29, 2012 10:11 am

Dhunojnė vajzat 12-vjeēe, pėr tė shėruar sidėn F.0529110318197_m
Banorėt e njė zone rurale tė territorin e Eastern Cape nė
Afrikėn e Jugut praktikojnė njė traditė tė pazakontė, e cila shkatėrron
jetėn e fėmijėve. Burrat e moshuar nga fisi Ksosa rrėmbejnė vajzat e
reja, madje edhe ato qė kanė vetėm 12 vjeē, i dhunojnė dhe martohen me
ato duke besuar se seksi me vajzat e reja ua shėron sidėn, raporton CNN.
Kjo
traditė, tė cilėn e quajnė "ukutvala", qė do tė thotė "tė marrėsh",
ėshtė aplikuar pėr dekada tė tėra. Autorėt e krimeve nuk janė tė
vetėdijshėm se shkelin ligjin, ndėrkohė qė shumė vajza merren me
pėlqimin e prindėrve. Gjithė kėtė situatė e komplikon bindja e cila ka
lindur kohėt e fundit e seksi me virgjėreshat mund ta kurojė sidėn
(AIDS).

Nė filmin dokumentar “Ukutvala – virgjėria e vjedhur," njė vajzė nga
fshati Lusikisiki tregon se si u bė viktimė e traditės mizore.

“Njė fqinje erdhi dhe mė pyeti nėse dėshiroja tė martohem, kurse unė i
thashė, nuk dua. Ajo mu pėrgjigj se nė qoftė se unė refuzoj, disa
njerėz do tė vijnė dhe do tė mė marrin me dhunė dhe do tė mė rrahin.
Mėngjesin e nesėrmen erdhi dhe mė dėrgoi pranė lumit, ku na prisnin
shtatė persona. Pastaj, njėri nga ata mė dėrgoi nė shtėpinė e tij dhe mė
pėrdhunoi, duke mė thėnė se tashmė jemi tė martuar”, ajo ishte njė
vajzė.

Organizata WAC (Fushata Botėrore kundėr AIDS) ėshtė duke u pėrpjekur
pėr tė ndihmuar vajzat e tilla, tė cilėt pėr shkak tė martesave tė
dhunshme braktisin shkollėn, kurse shumė prej marrin virusin HIV nga
“partneri bashkėshortor”.Pėr ato vajza qė marrin guximin tė ikin nga “martesat” e dhunshme,
ėshtė hapur Shtėpia e Sigurt pranė Kishės Metodiste nė Lusikisiki. Atje,
punėtoret sociale u ndihmojnė atyre pėr tė luftuar kundėr traumave dhe
mė vonė tė adaptohen nė shoqėri.

Aktivistja e WAC, Nombasa Gksu thotė se familjet shpesh nuk i pranojnė vajzat e tyre kur ato kthehen.

“Ato refuzohen nga shoqėria, sepse i konsiderojnė si vajza rebele dhe
kokėforta, tė cilat nuk i respektojnė prindėrit dhe rregullat e tyre,
as rregullat shoqėrisė”, thotė Gksu.

_________________
Dhunojnė vajzat 12-vjeēe, pėr tė shėruar sidėn D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 30
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Dhunojnė vajzat 12-vjeēe, pėr tė shėruar sidėn Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Dhunojnė vajzat 12-vjeēe, pėr tė shėruar sidėn Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi