Adoleshenti zgjidh problemin matematikor, 300 vjet t vjetr

Shko posht

Super Adoleshenti zgjidh problemin matematikor, 300 vjet t vjetr

Mesazh nga D3M1 prej Tue May 29, 2012 10:19 am


Indiani 16-vjear Shouryya Ray ka zgjidhur nj problem
matematikor q ishte shtruar nga Sir Isaac Newton para m shum se 300
vitesh. Si tha adoleshenti, problemin e ka zgjidhur duke punuar n nj
projekt shkollor.
Shouryya Ray u lind n Indi, kurse u
zhvendos n Gjermani me familje, kur ai ishte 12 vje, pasi babai i tij,
i cili sht inxhinier me profesion, gjeti nj pun atje.

I riu gjenial zbuloi zgjidhjen e dy problemeve nga lvizjet e
grimcave, t cilat deri tash fizikantt kan arritur ti zgjidhin vetm
me ndihmn e kompjuterve t fuqishm.

Zgjidhja tani do tua mundsoj shkenctarve q t jet n gjendje
pr t llogaritur modelin topit t hedhur dhe t parashikojn se si ai
do t dbohet nga muret dhe ku do t bie, shkruan Daily Mail.

"Mendova: pse jo? Mendova se kjo ishte nj naivitet i nj nxnsi dhe
nuk besoja se do t gjej zgjidhje", rrfen Ray, i cili mori mimin
shkencor pr suksesin e vet.

Prndryshe, Ray filloi t zgjidh ekuacione t komplikuara q n
moshn gjasht vjeare, meq i ati te ai kishte mbjell "urin pr
matematik".

Kur kishte mbrri n Gjermani, nuk kishte ditur asnj fjal t
gjuhs gjermane, por tani flet rrjedhshm, dhe arriti t kaloj dy
klas prnjher. Me modesti thot se do t donte q n disa gjra t
jet m i mir, sidomos n futboll.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi