Konfirmohet: Tė gjithė gėnjejnė!

Shko poshtė

Super Konfirmohet: Tė gjithė gėnjejnė!

Mesazh nga D3M1 prej Tue May 29, 2012 2:29 pm


Shumė njerėzve u pėlqen tė mendojnė se janė persona tė ndershėm
dhe moralė dhe se vetėm njė pjesė e popullatės gėnjen dhe mashtron,
mirėpo shkencėtarėt kanė vėrtetuar se askush nuk ėshtė aq i ndershėm sa
pohon.
Ekspertė pranė Universitetit Duke nė North Carolina
kanė zhvilluar njė eksperiment pėr tė kuptuar se sa ėshtė e pėrhapur
gėnjeshtra dhe mashtrimi.

Testi ėshtė bėrė nė atė mėnyrė qė pjesėmarrėsve nė studim iu janė
dhėnė 20 detyra, ndėrsa sa mė shumė detyra kanė zgjedhur aq mė shumė
para kanė fituar nė fund. Pėr t’i nxitur participantėt qė tė mashtrojnė,
ekspertėt u kanė thėnė qė ata vetė t’i numėrojnė detyrat e sakta dhe ta
hedhin testin.

Nė grupin ku nuk ėshtė dhėnė mundėsia e mashtrimit, participantėt
kanė zgjidhur mesatarisht nga katėr detyra, ndėrsa nė grupin ku ėshtė
mundėsuar mashtrimi, tė gjithė pjesėmarrėsit janė bėrė pėrnjėherė “mė tė
menēur dhe kanė dhėnė rezultate mė tė mira”.

Ky studim ka treguar, po ashtu, se njė numėr i vogėl i njerėzve thonė
ēdo ditė gėnjeshtra tė mėdha, ndėrkohė qė tė tjerėt gėnjejnė mė pak.

Tė gjithė njerėzit gėnjejnė dhe mashtrojnė nga pak nė mėnyrė qė
gjėrat tė shkojnė nė dobi tė tyre, kjo ėshtė pjesė e natyrės njerėzore –
thonė autorėt e studimit.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi