Ballmer: Windows 8 do tė sjellė ‘Rilindjen’ e Microsoft

Shko poshtė

Super Ballmer: Windows 8 do tė sjellė ‘Rilindjen’ e Microsoft

Mesazh nga D3M1 prej Wed May 30, 2012 11:42 am


Shefi ekzekutiv i Microsoft-it, Steve Ballmer thotė se Windows 8 do
tė pėrfaqėsoj “fillimin e rilindjes” sė sistemit operativ tė Microsoft.Siē
transmeton agjensia e lajmeve AFP, Ballmer parashikon qė deri vitin e
ardhshėm, Windows 8 do tė ketė rreth 500 milionė shfrytėzues.
Duke
e quajtur Windows 8 “si pjesėn mė tė rėndėsishme qė kemi bėrė,” Ballmer
thotė se zhvillimi i hapėsirės kompjuterike cloud do tė kontrollohet
nga disa platforma kryesore, pėrfshirė Windows, Apple, dhe “disa forma
tė Linux”- njė referim ky pėr Android.
Versioni i ri i sistemit operativ Windows 8 Consumer Preview tani ėshtė i gatshėm pėr shkarkim, dhe versioni tjetėr i pėrmirėsuar “Release Preview” pritet tė lansohet nė fillim tė muajit tė ardhshėm.
Windows
8 do tė shitet kryesisht nė tregun e desktopėve dhe laptopėve
tradicional, dhe shumica e kompjuterėve Windows do tė vijnė me kėtė
sistem operativ.
Hapėsira e tabletėve, aktualisht e dominuar nga
iPad i Apple, ėshtė njė rrėfim krejt tjetėr. Redmond ka paragjykuar
shumė keq kėrkesėn e konsumatorėve pėr tabletė, dhe tani ėshtė duke u
pėrpjekur shumė qė tė marrė njė pjesė tė tregut.
Por sidoqoftė,
nėse Windows 8 mbushė premtimin si sistem operativ mobil, ai megjithatė
shumė shpejt mund tė bėhet njė lojtar i rėndėsishėm nė tregun e
tabletėve.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi