Windows 8: Siguria dhe t rejat

Shko posht

Super Windows 8: Siguria dhe t rejat

Mesazh nga D3M1 prej Wed May 30, 2012 11:53 am

Windows 8 sht nj Sistem Operativ trsisht i ri, por shumica e
shtesave m t rndsishme mund t jen ato q nuk mund ti shihni. Le
ti hedhim nj vshtrim veglave dhe veorive t reja t siguris n
Windows 8.

Ekrani
startues sht njri prej ndryshimeve m t theksuara n Windows 8, por
disa prej ndryshimeve m t mdha jan m pak t dukshme.

Kur
Windows 8 t dal n treg m von gjat ktij viti, ekrani i ri
startues si dhe aplikacionet e stilit Metro me siguri se do t jen
ndryshimet e para q do ti vreni, mirpo kto nuk jan risit e vetme.
Microsoft, gjithashtu sht duke br edhe disa prmirsime serioze t
siguris pr ta mbajtur sistemin tuaj t sigurt dhe poashtu pr t
avansuar aftsin e Windows-it pr t luftuar virust dhe malinjt. Ky
mund t jet prmirsimi m i madh i Windows-it gjer m tani.
Antivirusi vjen i instaluar
Pr
her t par n historin e Windows-it, ju do t shijoni mbrojtjen nga
virust, spyware, kuajt Trojan, si dhe malinj t tjer q nga dita e
par q do ta ndezni kompjuterin tuaj me Windows 8 pa patur nevoj t
shpenzoni as edhe nj cent. Windows 8 vjen me nj version t azhurnuar
t Windows Defender q prfshin funksionet tradicionale t nj
antivirusi, si dhe mbrojtje spyware dhe veori t tjera t siguris q
Windows ka ofruar qysh nga Windows Vista. Windows Defender tani ofron
mbrotje t njjt- si dhe nj ndjenj dhe pamje- t programit falas
antivirus Microsoft Security Essentials, t cilin Microsoft ua ka
ofruar prdoruesve q nga viti 2009.

Windows Defender i azhurnuar zvendson Microsoft Security Essentials.
Derisa
Windows Defender do t ofroj s paku mbrojtje solide ndaj virusve dhe
malinjve, blerja e nj antivirusi vjetor (si McAfee apo Norton) apo
shkarkimi i nj antivirusi falas (si AVG apo Avast)
varet krejtsisht nga ju. Natyrisht, ju mund ta deaktivizoni Windows
Defender dhe t prdorni nj vegl tjetr antivirus q ofron mbrojtje m
t mir dhe veori shtes, por s paku t gjith do t ken nj
mbrojtje solide.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi