Lideri i WikiLeaks Julian Assange humb apelin e ekstradimit

Shko poshtė

Super Lideri i WikiLeaks Julian Assange humb apelin e ekstradimit

Mesazh nga D3M1 prej Thu May 31, 2012 1:19 pm


Autoritetet suedeze kanė kėrkuar ekstradimin e tij nga Britania e
Madhe nė mėnyrė qė ta marrin nė pyetje rreth akuzave pėr vepra
seksuale.
Themeluesi i WikiLeaks-it, Julian Assange
mund tė ekstradohet nė Suedi pėr t’u marrė nė pyetje rreth akuzave pėr
ngacmim seksual. Gjyqi Suprem nė Britani vendosi sot, duke mbėshtetur
kėshtu njė vendim tė njė gjykate mė tė ulėt dhe duke hedhur poshtė
apelin qė bėri Assange.

Autoriteti i Prokurorisė
suedeze lėshoi njė mandat arresti pėr Assange nė nėntor tė vitit 2010,
duke kėrkuar ekstradimin e tij nė Suedi pėr t’u marrė nė pyetje rreth
krimeve seksuale. Ai u arrestua nė Londėr me 7 dhjetor 2010, dhe u
vendos nė arrest shtėpiak derisa gjyqi shqyrtoi kėrkesėn pėr ekstradim,
qė nė fund i’u refuzua.

Vendimi i sotėm u kthye nė njė
pyetje se a u lėshua ky mandat arresti nga njė “autoritet gjyqėsor”.
Gjyqi vendosi se gjithēka ishte nė rregull. Ekipi ligjor i Assange
menjėherė ngriti njė mundėsi se ata do tė kėrkojnė njė ri-ekzaminim tė
rastit nė njė pikė tjetėr tė ligjit dhe gjyqi u dha atyre 14 ditė pėr ta
parashtruar kėrkesėn.

WikiLeaks, Ueb faqe tė cilėn Assange e themeloi, po pėrballet me njė tė ardhme tė pasigurt.

Fluksi
i fondeve nė kėtė Ueb faqe u pengua nė tė njėjtin muaj kur Assange u
arrestua, duke bėrė qė Visa, MasterCard, PayPal, Western Union dhe Bank
of America tė ndalojnė tė gjitha pėrpunimet e donacioneve pėr shkak tė
frikės se ato donacione do tė financonin aktivitete tė paligjshme. Kjo
bėri qė tė bllokohen 95% e donacioneve duke e detyruar faqen t’i
drejtojė tė gjitha pėrpjekjet e saj nė metoda alternative pėr mbledhjen e
fondeve e poashtu, edhe duke bėrė ngadalėsimin e paraqitjeve tė dosjeve
sekrete.

Nė njė paraqitje publike nė dhjetor 2011,
Assange tha se SSL mė nuk ėshtė i sigurt, dhe njoftoi se WikiLeaks po
punon nė njė sistem tė ri. Megjithatė, ai nuk bėri tė ditur kur do tė
jetė ky sistem online.

Assange vazhdoi punėn e tij
duke promovuar WikiLeaks-in pas arrestimit tė tij nė Britani, madje
kishte regjistruar 6 episode nė njė TV shou pėr rrjetin televiziv rus
RT.

Por mbėshtetėsit e tij frikohen se, nė Suedi, ai
mund tė ballafaqohet me mė shumė se njė vit burg duke pritur pėr t’u
marrė nė pyetje dhe mė shumė se katėr vjet nėse akuzohet dhe dėnohet.

Ata
poashtu frikohen se, nga Suedia, mund tė transferohet nė SHBA pėr t’u
pėrballuar me akuza pėr spiunim. Dy nga dosjet mė tė mėdha qė kanė
rrjedhur nga Wikileaks janė kabllot diplomatike tė SHBA-sė (Cablegate)
dhe videon e helikopterit amerikan ( Collateral Murder).

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi