“Supervullkani” do tė sjellė fundin e botės

Shko poshtė

Super “Supervullkani” do tė sjellė fundin e botės

Mesazh nga D3M1 prej Thu May 31, 2012 3:55 pm

“Supervullkani” do tė sjellė fundin e botės Vullkani-shperthim
Shpėrthimi i njė “supervullkani”, njė
fenomen natyror nė gjendje qė tė shfarrosė qytetėrimin nga faqja e
planetit, ėshtė njė ngjarje qė ndodh shumė mė shpesh nga sa mendohet.


Ndėrsa njė meteor si ai qė
besohet se i dha fund jetės sė dinosaurve godet planetin mesatarisht njė
herė nė 70 mijė vjet, vullkane gjigante ndodhin njė herė nė disa mijėra
vjet, por njė shpėrthim i tillė mund tė formohet edhe brenda disa
qindra viteve, tregojnė studimet e reja.

Lajmi i keq pėr tė
gjithė ėshtė se shkencėtarėt besojnė se njė vullkan tejet i fuqishėm
ėshtė duke u formuar nėn parkun kombėtar tė “Yelloėstone” nė SHBA.

Nėse parashikimet dalin tė vėrteta, dy tė tretat e SHBA-sė do tė
mbuloheshin nga pluhuri dhe do tė bėheshin tė pabanueshme, ndėrsa epoka e
akullnajave do tė rikthehej si pasojė e ftohjes drastike qė do tė
shkaktohej nga akumulimi i reve vullkanike, qė do tė pengojnė dritėn e
diellit.

Nė tė shkuarėn, shkencėtarėt besonin se grumbullimi i
magmės dhe formimi i presionit pėr shpėrthimin e saj kėrkonte 100-200
mijė vite pėr t’u formuar.

Megjithatė, studimet e reja
tregojnė se koha e nevojshme pėr shpėrthimin mund tė jetė shumė e
shkurtėr nga sa besohej dhe qė prej vitit 2004, njė masė llave po rritet
me shpejtėsi rekord dhjetė kilometra nėn tokėn e “Yelloėstone”.

Lajmi i ka ridhėnė jetė teorive se fundi i botės ėshtė i afėrt, midis
tė cilave edhe teorive se ai mund tė ndodhė nė 21 dhjetor 2012, sipas
njė date tė dhėnė nga njė kalendar i fiseve antike maja pėr fundin e
qytetėrimit dhe i portretizuar nė film nė njė prej veprave mė tė
suksesshme tė Hollivudit (filmi “2012”).

_________________
“Supervullkani” do tė sjellė fundin e botės D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
“Supervullkani” do tė sjellė fundin e botės Left_bar_bleue100 / 100100 / 100“Supervullkani” do tė sjellė fundin e botės Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi