Pėrplasja e madhe qė do zhvendosė sistemin diellor

Shko poshtė

Super Pėrplasja e madhe qė do zhvendosė sistemin diellor

Mesazh nga D3M1 prej Sat Jun 02, 2012 9:23 am


Kemi kohė tė sistemojmė jetėt tona, para pėrplasjes galaktike ku do tė
pėrfshihet Rruga e Qumėshtit dhe galaktika e Andromedės. Sa kohė kemi nė
tė vėrtetė? Pak a shumė 4 miliard vite, aq sa ėshtė edhe mosha e Tokės.

Shkencėtarėt
e NASA-s pretendojnė se nė kėtė fazė, mund tė parashikohet me siguri
pėrplasja mes galaktikės tonė dhe asaj tė Andromedės, qė aktualisht
ndodhet 2.5 milion vite dritė larg nesh.

Shkencėtarėt mbikqyrin
prej vitesh galaktikėn e Andromedės nga Teleskopi Shkencor i Institutit
tė Baltimoras nė Shtetet e Bashkuara. Sipas tyre, Andromeda dhe Rruga e
Qumėshtit, (galaktika qė i pėrkasin Grupit Lokal e qė pėrbėhet nga
qindra galaktika tė tjera) do pėrplasen pas 4 miliard viteve. Rezultati;
Dielli ynė do tė zhvendoset nė njė pjesė tjetėr tė galaktikės sonė. Por
megjithė pėrplasjen, Toka dhe i gjithė sistemi ynė diellor nuk rrezikon
gjė, edhe pse pėrplasja do tė ndodhė me shpejtėsinė e llahtarshme prej
1.9 milion kilometra nė orė.

Lėvizjet e Andromedės u zbuluan falė
teleskopit Hubble. Studiuesit thonė se ajo po afrohet drejt Rrugės sė
Qumėshtit me shpejtėsinė 400 kilometra nė orė. Pas dy miliard vitesh,
Andromeda, e cila aktualisht ka formė spirale, ashtu si edhe Rruga e
Qumėshtit, do tė marrė formėn eliptike, si pjesa mė e madhe e
galaktikave tė tjera.

Po NE ku do tė jemi? Nė fakt, sipas
shkencėtarėve amerikanė, Toka “gjatė pėrplasjes sė madhe” do tė jetė e
pabanueshme. Ata thonė se Dielli ynė, pas 1 miliard vjetėsh do tė rrisė
radioaktivitetin duke e bėrė ngadalė-ngadalė tė pabanueshėm planetin
tonė. Ndėrsa 2 ose 3 miliard vite pas pėrplasjes sė Andromedės me Rrugėn
e Qumėshtit, Dielli ynė pritet tė shuhet, duke gllabėruar Tokėn, pasi
mė parė e ka shndėrruar atė nė njė shkretėtirė tė zjarrtė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi