“Facebook” kapitullon pėr herė tė parė

Shko poshtė

Super “Facebook” kapitullon pėr herė tė parė

Mesazh nga D3M1 prej Sat Jun 02, 2012 10:23 pm


“Facebook” pėrjetoi njė ndėrprerje tė shėrbimit pėr njė pjesė tė 900
milionė pėrdoruesve tė tij nė orėt e para tė sė premtes, pasi ra pre e
njė sulmi kompiuterik tė grupit famėkeq tė piratėve, “Anonymous”.

Duke
pėrdorur rrjetin tjetėr shoqėror, “Twitter”, pėr tė shprehur
pakėnaqėsinė e tyre, mijėra pėrdorues nga Shtetet e Bashkuara tė
Amerikės dhe Singapori shprehėn irritimin e tyre pėr pamundėsinė e
hyrjes nė faqe pėr rreth tre orė, nga ora 2-5 tė mėngjesit me orėn
shqiptare.

Goditja e “hackers” vjen nė momentin mė tė keq tė
mundshėm, teksa kuotimi i rrjetit mė tė madh shoqėror nė bursė ka shkuar
gjithmonė e mė keq, ndėrsa vlera e aksioneve ka rėnė me 22% nga kuotimi
fillestar, dy javė mė parė.

Kėto lajme tė njėpasnjėshme tė
kėqija vijnė nė momentin kur themeluesi dhe aksioneri kryesor i rrjetit,
Mark Zuckerberg, ndodhet nė Itali nė muaj mjalti, pas martesės surprizė
qė realizoi mė parė.

Nė njė komunikatė, “Facebook” pranoi
vėshtirėsitė teknike: “Mė parė gjatė ditės, pėrjetuam disa vėshtirėsi nė
pėrdorimin e faqes sonė. Kėto probleme janė zgjidhur dhe kushdo tashmė
ka akses nė rrjet. Kėrkojmė ndjesė pėr ēdo shqetėsim”.

Kjo ėshtė
hera e parė qė gjigantėt e “Facebook”, nėse do tė verifikohet, bien pre e
njė sulmi nga “hackers”. Nė tė shkuarėn, Zuckerberg ishte krenuar me
faktin qė rrjeti nuk kishte pėsuar kurrė vėshtirėsi apo tė kishte rėnė
qė prej lėshimit tė tij fillestar, nė shkurt 2004.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi