Shqiptari qė “sfidon” Ajnshtajnin

Shko poshtė

Super Shqiptari qė “sfidon” Ajnshtajnin

Mesazh nga D3M1 prej Sun Jun 03, 2012 6:54 pm


Po e kundėrshton teorinė e njėrit ndėr shkencėtarėve mė tė mėdhenj botėrorė tė shekullit 20-tė.

Ėshtė ky fizikani kosovar Shukri Klinaku thotė se nobelisti Albert
Ajnshtajn, kur e ka pėrcaktuar teorinė e relativitetit special, ka
gabuar, shkruan gazeta JNK.

Nė pėrkufizimin e Ajnshtajnit, Klinaku kishte dyshime qė kur ishte
student fizike. Tash, thotė ai, edhe ka arritur ta vėrtetojė
paqėndrueshmėrinė e saj.

“Mendoj se nuk ėshtė vetėm njė gabim nė teorinė e Ajnshtajnit, por ka
gabime nga A deri nė ZH”, thotė Klinaku. “Krejt teoria e relativitetit
special ėshtė gabim i Ajnshtajnit, i cili ėshtė jo ndėrtues por
trashėgimtar i kėsaj teorie”.

Sipas tij, teoria e relativitetit special e Ajnshtajnit ėshtė gabim qė nė pėrkufizim.

“Kjo teori pretendon ta shpjegojė lėvizjen relative. Lėvizja relative
ėshtė jo aq e ndėrlikuar siē e paraqet teoria e relativitetit special
dhe jo aq e komplikuar siē i thuhet opinionit e siē i thuhet
fizikanėve”, shton ai.

Doktor Shukri Klinaku ka 13 vjet qė punon nė Universitetin e
Prishtinės. Dhe ai thotė se ka punuar afėr 20 vjet deri sa ka ardhur te
konstatimet qė i ka vėnė nė libėr, qė ia kanė mundėsuar tash edhe
publikisht ta sfidojė askėnd me pak se Albert Ajnshtajnin.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi