Irani me programin antivirus, i cili mund tė shkatėrrojė virusin Flame

Shko poshtė

Super Irani me programin antivirus, i cili mund tė shkatėrrojė virusin Flame

Mesazh nga D3M1 prej Sun Jun 03, 2012 9:58 pm


Flame ėshtė programi, i cili mund tė vjedhė dokumente, tė
fotografojė, tė aktivizojė mikrofona dhe tė incizojė biseda, tė
regjistrojė ēfarė shtypet nė tastierė dhe
shumėēka tjetėr. Kemi programin antivirus, i cili nė mėnyrė tė suksesshme mund tė

luftojė kundėr Flame, ka deklaruar Qeveria e Iranit, transmetojnė mediet.

Pėrhapja e kėtij virusi ka brengosur shumė ekspertė botėrorė pėr siguri pėr shkak tė

softuerit tė tij jashtėzakonisht tė sofistikuar.

“Ėshtė pėrgatitur mjeti pėr njohjen dhe pastrimin e kėtij ‘malware’ dhe prej tani ėshtė nė

dispozicion tė organizatave tė Iranit, tė cilave u nevojitet”, ėshtė
publikuar nė faqen e internetit Maher tė Qendrės koordinuese tė ekipit
pėr reagim tė shpejt nė kėrcėnimet

kompjuterike nė Ministrinė iraniane tė Telekomunikimit.

Flame ėshtė shembull i kodit tė shkathėt, i cili mund tė vjedhė
dokumente, tė fotografojė, tė aktivizojė mikrofona kompjuterikė dhe tė
incizojė biseda, tė regjistrojė ēfarė shtypet nė tastierė dhe shumėēka
tjetėr. Flame u zbulua ditė mė parė nga kompanitė antiviruse

mė tė mėdha nė botė. Ekspertėt pėr siguri kompjuterike tė hėnėn kanė deklaruar qė

Flame, i cili ka sulmuar kompjuterėt nė Iran dhe vendet e tjera tė
Lindjes sė Mesme, mund tė jetė vendosur edhe para pesė vitesh pėr shkak
tė spiunimit shtetėror.

Gjykuar sipas dėshmive nė dispozicion, pohohet nė kompaninė ruse,
Kaspersky Lab, Flame ndoshta ėshtė shpikur nga shteti i njėjtė i cili ka
porositur krimbin Stuxnet, i cili nė vitin 2010 ka sulmuar programin
nuklear tė Iranit. Ekspertėt nė Maher thonė qė

Flame ėshtė shumė mė i avancuar se Stuxnet i cili ka sulmuar kompjuterėt

tė cilėt drejtojnė centrifugat e ndjeshme iraniane pėr pasurimin e uraniumit. Ėshtė mė i

fuqishėm edhe se “kushėriri” i Stuxnet, Duqu, i cili ka sulmuar nė

vitin 2011.

“Ekspertėt nga Maher thonė qė pėr vjedhjen e sasisė sa madhe tė tė
dhėnave nė javėt e fundit ėshtė pėrgjegjės Flame”, ka deklaruar agjencia
iraniane Fars.

Maher pohon qė Flame ka qenė i pamundshėm tė zbulohej me ndihmėn e 43
programeve tė ndryshme antivirus tė testuara, prandaj pas “shumė muajsh
hulumtimi” ėshtė dashur tė shpikte mbrojtjen e vet. Nuk ėshtė publikuar
se nė cilin princip punon shkatėrruesi i FLAME.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi