10 Fotografite me Tronditese ne Historine e Njerezimit (Foto + Info)

Shko posht

Super 10 Fotografite me Tronditese ne Historine e Njerezimit (Foto + Info)

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jun 04, 2012 12:17 pm

Bota sic e njohim deri me sot,ka kaluar neper trazira te ndryshme gjate
gjithe rrjedhes te historise moderne.Fotografite e ndryshme te se
kaluares na kujtojne tmerrin dhe vuajtjet qe ka shkaktuar njeriu te
njerezimi.Me poshte RealitetiSot.Com ju paraqet disa foto emocionuse
dhe pikellimi qe jane marre ndonjehere.


Bomba atomike ne Hiroshima dhe ne Nagasaki


Ne fotografine e mesiperme mund te shihni pamjen unike nga shperthimi
aktiv i bombes atomike.Ne kulim e Luftes te Dyte Boterore,SHBA
bombardoi Hiroshimen dhe Nagasakin.Te vdekurit ne qytetin e pare u tha
se kishte prekur numrin 160.000,ndersa ne te dytin ishin rreth 80.000.


Ekzekutimi i nje ushtari ne Viet Cong


Fotografise te mesiperme ju dha per cmimi Pulitzer.E bere nga
fotografi Edward Adams.Pamja qe shikoni i na tregon gjeneralin e
pergjithshem Nguyen Ngoc Loan te ekzekutoje nje te burgosurin e Viet
Cong.
Kjo foto eshte nje nga me te famshmet ne historine e fotografise boterore.


11 Shtatori

11 Shtator 2011 terrorizmi i Al Kaede godet direkt ne fuqite e para me
ekonomike ne bote.Kullat binjake u shemben kur rrane mbi ta dy
aeropanet.Duke marre dhe jeten e 3000 personave.


Burgjet e Abu Ghraib

Nje vit me vone mbas pushtimit te Irakut, pane driten fotografite e
publikuara tronditse,fotografi perdhunimesh,torturash,dhe vrasje ne
burg, nga ushtaret amerikane.Fotografi turpi per vete racen njerezore.


Femija dhe Shkaba

Fotografia eshte bere nga fotografi Afrikan i Jugut Carter Kevin.Ajo
pershkruan nje femije nga Sudani qe qendron ne qender ne arres ne SHBA.
Femija per shkak te mungeses te fuqive ndalet per te pushuar.Ne ate kohe
prane tij pergjon nje zog grabiqar.
Carter, u nderua me cmimin Pulitzer.


Babai Palestines mbron femijen e tij

Fotot e mesiperme jane prere nga nje video qe ka bere nje kameraman
francez ne Rripin e Gazes.Ajo pershkruan nje baba nga Palestina Jamal
al-Durrah,te perdore trupin e tij si nje mburoje per te mbrojtur djalin e
tij nga bresheria e te shtenave.
Babai i beri shenje ushtarve Izraelite per te ndaluar te shtenat.Por ato
nuk ndalen Djali i babait fatkeq vdiq,ndersa ai u plagos rende.


Hector Pieterson

Hector Pieterson u b simbol i kryengritjes Soweto n Afriken e Veriut n vitin 1976. Ai u vra nga policia gjate demonstratave.


Varri i femijes te panjohur

Kjo fotografi pershkruan varrin e nj femije te vogel. Vdekja e tij,si
dhe e 3787 u shkakrua nga nje gaz mbetur ne Indi nga nje kompani
kimike.


Varje te rinjsh zezake

Kjo fotografi na tregon varjen e dy te rinjve zezake te akuzuar per
perdhunim dhe vrasjen e nje gruaje dhe shokut te saj nga Kaukazi.Pervec
mizorise se varjes,ju mund te shikoni dhe qarte fytyrat e tyre.


I fundit Hebreu Vinnitsa

Ne te majte shikojme Hebreun e fundit te Vinnitses,ne gjunje perpara nje
varri masiv.Ekzekutohet nga nj antar i nj grupi paraushtarak t SS.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi