Obama urdhėroi sulmet Stuxnet ndaj Iranit

Shko poshtė

Super Obama urdhėroi sulmet Stuxnet ndaj Iranit

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jun 04, 2012 3:06 pm


E pėrditshmja amerikane Nju Jork Tajms, thotė se krimbi i zhvilluar
nga agjensitė amerikane dhe izraelite kishte objektiv programin nuklear
tė Iranit.Sipas raportit tė gazetės thuhet se presidenti Barack
Obama kishte urdhėruar sulmet Stuxnet ndaj Iranit nė pėrpjekje pėr tė
ngadalėsuar zhvillimin e programit nuklear.
Tajms, duke cituar
burimet anonime, raportoi se qysh nė ditėt e hershme tė ardhjes sė tij
nė pushtet, Obama pėrshpejtoi sulmet e filluara nga administrata e
George W. Bush. Krimbi Stuxnet, qė thuhet se ėshtė zhvilluar nga Izraeli
dhe ShBA-tė, u nis drejt kompjuterėve iranian nė mesin e vitit 2010,
duke kompromituar tė gjithė kompjuterėt e lidhur nė Internet.
Obama
kishte mendur anulimin e sulmeve kibernetike, pasi Stuxnet kishte
filluar kompromitimin e kompjuterėve tjerė, por megjithatė, vendosi qė
tė vazhdoj me programin, thotė raporti i Tajms. Krimbi Stuxnet erdhi si
pėrpjekje e pėrbashkėt amerikano- izraelite qė pėr objektiv kishte
programin nuklear tė Iranit, shton Tajms. Gazeta thotė se ka
intervistuar zyrtarė amerikanė, izraelit dhe europianė qė ishin tė
pėrfshirė nė programin e sulmit kibernetik.
Stuxnet ishte zbuluar
nė korrikun e vitit 2010, kur njė kompani sigurie nga Bellorusia e
kishte detektuar krimbin nė kompjuterėt qė i pėrkisnin njė klienti
iranian. Koncenzusi i ekspertėve tė sigurisė nė atė kohė ishte qė
Stuxnet ishte ndėrtuar nga njė sulmues i sofistikuar, nga njė shtet I
fuqishėm, dhe ishte dizajnuar qė tė shkatėrroj diēka tė madhe, si
reaktorin nuklear tė Iranit. Ekspertėt e sigurisė qė e ekzaminuan
krimbin, thanė qė ai kishte vendosur kodin e vet nė sistemet e
instaluara tė softuerėve tė Siemens.
Sidoqoftė, zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė refuzoi tė komentoj raportin e Nju Jork Tajms.
Obama
kishte paraqitur shqetėsimet e tij qė programi Stuxnet, i koduar si
Lojėrat Olimpike, do t'i frymėzonte shtetet tjera, terroristėt dhe
hakerėt qė tė pėdorin sulme tė ngjashme, por kishte ardhur nė pėrfundim
qė Amerika nuk kishte ndonjė opsion tjetėr kundėr Iranit, deklaron
Tajms.

Tajms
mė tutje shton se qėllimi i kėtyre sulmeve ishte qasja nė kompjuterėt
industrial tė uzinės nukleare tė Iranit. Raporti vė nė pah se prapa
kėtij sulmi qėndrojnė Agjensia Kombėtare e Sigurisė sė Shteteve tė
Bashkuara dhe shėrbimi sekret izraelit.
Megjithatė, ky lajm nuk e
befasoi Snorre Fagerlandin, njė analist virusėsh nė Norman, kompani e
sigurisė sė IT-sė nga Norvegjia. Ai tha se krimbi Stuxnet ėshtė shumė mė
kompleks dhe mė i sofistikuar sesa sulmet paraprake, dhe pėr krijimin e
njė krimbi tė tillė janė nevojitur shumė burime.
Fagerland tha se pėr tė shkruar Stuxnet, ėshtė nevojitur njė skuadėr prej 10 deri nė 20 anėtarėsh.
Fagerland
deklaroi se raporti pėr involvimin e Shteteve tė Bashkuara mund tė qoj
nė rritjen e sulmeve kibernetike. "Kjo gjė do t'i bėjė tė tjerėt tė
mendojnė se, pasiqė ata po bėjnė gjėra tė tilla, pse nuk mundemi edhe ne
tė veprojmė njėjtė?"
Ai shtoi se, derisa shumė shtete mund tė
kenė aftėsi mbrojtėse kundėr sulmeve kibernetike, ato duken tė jenė "mė
pak tė organizuara" sesa skuadra qė ka zhvilluar krimbin Stuxnet.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi