Megaupload kėrkon tė rrėzohen akuzat pėr pirateri

Shko poshtė

Super Megaupload kėrkon tė rrėzohen akuzat pėr pirateri

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jun 04, 2012 3:11 pm


Megaupload plotėsoi dokumentat nė gjykatėn e Shteteve tė Bashkuara,
pėr tė tėrhequr akuzat shtetėrore pėr pirateri online kundėr Kim Dotcom
dhe faqes sė tij, Megaupload."Megaupload besojnė se SHBA nuk iu
pėrmbajt rregullave", - tha avokati i Dotcom, Ira Rothken, duke shtuar
se kompania i kishte bazat nė Hong Kong. "Rregullat tregojnė se nuk
ėshtė e lejueshme qė njė kompani, e cila nuk operon nė ShBA, tė gjykohet
dhe tė merren masa kundėr saj nga ky shtet. Ky ligj ėshtė tepėr i qartė
dhe i kėrkojmė gjykatės tė tėrheqė akuzat".
Avokati i Megaupload
plotėsoi njė shkresė tė mėrkurėn e kaluar, duke u tėrhequr nga akuzat
kundėr kompanisė dhe pėrfaqėsuesve tė saj. Tė dhėnat nga gjykata
tregojnė se Megaupload ka bėrė mė shumė se 175 milionė dollarė dėme pėr
tė drejtat e autorit, duke shpėrndarė mė shumė se 500 milionė dollarė
kopje tė paligjshme filmash, serialesh dhe media te tjera tė kėtij
lloji. Kėto burime thonė se Dotcom se nė 2012-ėn ka fituar 42 milionė
dollarė nga kjo faqe.
Ėshte kėrkuar qė autoritetet tė zhbllokojnė
pronat e saj, me qėllim qė tė paguajė 30 avokatėt, tė cilėt e kanė
pėrfaqėsuar falas deri tani. Njė seancė dėgjimore do tė bėhet nė 29
qershor, nė Gjykatėn e Virginia. ShBA kanė bllokuar 50 milionė dollarė
asete tė kompanisė. Dotcom dhe bashkepunuesit e tij u arrestuan nė
Zelandėn e Re mė 20 janar, megjithatė ata janė tė lirė, deri sa tė
dėrgohen nė Shtetet e Bashkuara.
Dotcom, ose siē ėshtė emri i tij i
vėrtetė Kim Schmitz, ka mohuar ēdo shkelje tė ligjit dhe ka
kundėrshtuar dergimin e tij nė Shtetet e Bashkuara, duke i quajtur
akuzat tė pavėrteta dhe me qėllim tė keq.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi