Gati gjysma e profileve n Facebook dhe Twitter, t rreme

Shko posht

Super Gati gjysma e profileve n Facebook dhe Twitter, t rreme

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jun 04, 2012 7:29 pm


Sipas t dhnave t reja shokuese n Facebook, Twitter, Pinterest dhe
rrjetet e tjera shoqrore, madje 40 pr qind e profileve jan spam.

Ashtu
si rrjetet shoqrore si Facebook dhe Twitter po bhen gjithnj e m
shum pjes e jets son virtuale, edhe spamert investojn mund t madh
q sa m mir ta shfrytzojn kt trend, dhe sipas t dhnave m t
reja, nuk sht duke u shkuar aspak keq.

Sipas Mark Risherit,
drejtor ekzekutiv i kompanis pr siguri n internet, Impermium, n
Facebook, Twitter, Pinterest dhe rrjetet e tjera shoqrore madje 40 pr
qind e profileve jan t rreme dhe shrbejn pr prhapjen e spamit.

Spami
shoqror sht shum m efikas sesa spami prmes e-mailave, ndrsa
spamert e prdorin kt me nj prkushtim t madh, ka thn Risher.

Ekspertt
nga Impermium pohojn se si rreth 8 pr qind t mesazheve t drguara
n rrjetet shoqrore jan spam, ka sht dyfish m shum sesa n
gjasht muajt e kaluar.

Modus operandi sht i njohur pr t
gjith. N murin tuaj jan mesazhet, fotografit ose videot q duhet ti
bni like pr ti par, ndrsa kur prekni like, ather i mundsoni
aplikacionit t vij deri tek t dhnat tuaja personale dhe t vazhdoj
t prhapet prmes rrjetit shoqror prmes miqve tuaj.

Rrjetet
shoqrore kan problem serioz me spamert, gj q n disa muajt e fundit
ka rezultuar me disa akuza pr reklamime ilegale dhe mashtrime.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi