Shqiptari q i zbuloj gabim Facebook-ut

Shko posht

Super Shqiptari q i zbuloj gabim Facebook-ut

Mesazh nga D3M1 prej Tue Jun 05, 2012 1:53 pm


Vitin e kaluar, rrjeti social Facebook, lansoj programin pr zbulimin
e defekteve dhe mangsive t ndryshme q hasen n kt rrjet social,
duke i shprblyer t gjith ata q kontribojn n zbulimin e ktyre
gabimeve.

Nprmjet nj deklarate, Ryan McGeehan, drejtor i ekipit pr siguri
n Facebook, njoftoi se rrjeti social u ka paguar hakerve m shum se
300.000$ pr t zbuluar gabimet dhe defektet q ka faqja si dhe pr ti
rregulluar ato.

Deri tani, ky program ka arritur t'i mbledh 131 haker nga 27 vende
t ndryshme t bots, ku krahas 27 shteteve bn pjes edhe Kosova, e
cila sht prfaqsuar nga i riu Denis Avdiu.

Denis Avdiu, i cili vjen nga Mitrovica, ka arritur q t jet n
mesin e 131 hakerve nga e gjith bota. N nj intervist pr
IndeksOnline, ai arriti t na tregoj detalisht pr gabimin e zbuluar.

"Kishte koh q e vreja nj gabim n Facebook, gabimi kryesisht i
prkiste siguris, ku prmes ktij gabimi isha n gjendje t zbuloja t
gjith personat q menaxhonin faqe t ndryshme n Facebook. Disa muaj m
von, Facebook lshoj edhe programin pr paraqitjen e gabimeve q mund
t'i kemi hasur dhe pr kt u informova nga nj portal i teknologjis",
thot Denisi.

Ai tregon gjithashtu pr vshtirsist q kishte hasur gjat
shprblimit pr gabimin e zbuluar, pasi q Kosova nuk njihej si shtet
nga Facebook. Megjithat ai shprehet i lumtur q ka arritur t jet
njri ndr 131 personave nga e gjith bota q kontribuan n kt
program.

Pervec ksaj, rrjeti social Facebook, nprmjet "Information for
Security Researchers" ka falnderuar n emr t miliona prdoruesve t
ktij rrjeti, t gjith ata q kontribuan n zbulimin e defekteve n
Facebook, ku n mesin e ktyre gjendet edhe Denis Avdiu.

https://www.facebook.com/whitehat/

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi