Avioni me energji diellore u nis nė fluturimin e parė ndėrkontinental

Shko poshtė

Super Avioni me energji diellore u nis nė fluturimin e parė ndėrkontinental

Mesazh nga D3M1 prej Tue Jun 05, 2012 8:59 pm


Madrid, 5 qershor - Avioni "Solar Impulse" e vazhdoi fluturimin e tij tė
parė ndėrkontinental pa asnjė pikė karburanti, duke u nisur sot nga
Madridi nė Rabat (Marok). Nisja u bė nė orėn 05:23 (CEST), ndėrsa ulja
nė Afrikėn e Veriut ėshtė planifikuar nė orėn 23:00 me orėn
lokale,transmeton ZR njoftimin.

Avioni qė peshon 1.6 ton dhe me
njė hapje tė krahėve si Airbus A340 (63.4 m) fluturon me katėr motorė
elektrikė, tė cilėt punojnė me mbi 12 000 elemente diellore. Shpejtėsia
mesatare e avionit - 50 km / h.

Nė vitin 2014 anėtarėt e
projektit "Solar Impulse" shpresojnė qė tė kryejnė njė fluturim tė plotė
rreth Tokės me disa faza pa asnjė pikė karburanti.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi