Hackohet LinkedIn, vidhen 6,5 milionė passworda

Shko poshtė

Super Hackohet LinkedIn, vidhen 6,5 milionė passworda

Mesazh nga D3M1 prej Sat Jun 09, 2012 8:08 pm


Passwordat e miliona shfrytėzuesve tė rrjetit shoqėror afarist LinkedIn
kanė rrjedhur nė Internet – kjo kompani nė njė deklaratė pėr shtyp ka
pranuar qė tė paktėn njė pjesė e kėtyre 6,5 milionė passwordėve qė janė
vendosur nė forumin e hackerėve rusė janė tė shfrytėzuesve tė rrjetit
shoqėror LinkedIn.

Sulmi u zbulua kur njė shfrytėzues i kėtij
forumi kėrkoi ndihmė nga komuniteti i hackerėve nė thyerjen e
enkriptimit tė passwordit, qė nuk ishte mjaft i fortė pasi qė LinkedIn
ka shfrytėzuar metoda tė thjeshta tė mbrojtjes. Dhe nuk kaloi shumė kohė
dhe u crackuan 300 mijė passworda, ndėrsa LinkedIn ndėrkohė deaktivizoi
passwordėt e profileve siguria e tė cilave ishte cenuar – pa marrė
parasysh se a merrni njoftim pėr kėtė nga kjo kompani, do tė duhej ta
ndėrronit passwordin tuaj nėse keni profil aktiv nė kėtė rrjet shoqėror
afarist.

LinkedIN ka rreth 150 milionė shfrytėzues, ndėrsa
menjėherė pas kėsaj ndėrhyrjeje tė sigurisė ka filluar tė aplikojė
metodė mė tė komplikuar dhe mė tė mirė tė enkriptimit tė tė dhėnave tė
shfrytėzuesve.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi