Kosova Hackers Security sulmon motin ne SHBA

Shko poshtė

Super Kosova Hackers Security sulmon motin ne SHBA

Mesazh nga D3M1 prej Sat Oct 20, 2012 11:23 am


Rrjeti kompjuterik i Shėrbimit Kombėtar tė Motit nė Amerikė ėshtė
sulmuar gjatė kėsaj jave, ku njė grup hakerėsh nga Kosova kanė marrė
pėrgjegjėsinė dhe kanė publikuar tė dhėna tė ndjeshme.

Kėtė informatė e ka kanė konfirmuar ekspertė tė sigurisė , tė cilėt
thonė se tė dhėnat e publikuara nga grupi "Kosovo Hackers Security"
pėrfshijnė struktura tė direktivave, skedarė tė ndjeshėm tė serverit tė
rrjetit dhe tė dhėna tjera qė mundėsojnė qasje tė mėvonshme.

"Grupi i hakerėve kanė deklaruar se sulmi ėshtė njė protestė kundėr
politikės amerikane qė sulmon vendet muslimane", thotė eksperti i
sigurisė, Chrysostomos Daniel nga kompania "Acunetix", raporton "Zėri".

"Pėr mė tepėr, sulmi ishte njė shpagim pėr sulmet e hakerėve ndaj
centraleve bėrthamore nė vendet myslimane. Njė anėtar i grupit sulmues
ka thėnė, 'Ata sulmojnė centralet tona bėrthamore duke pėrdor programe
dashakeqe siē janė STUXNET dhe FLAME, ata po na bombardojnė neve gjatė
gjithė kohės, nuk mund tė qėndrojmė tė qetė - hack si masė ndėshkimi".

Njė ekspert tjetėr i sigurisė, Paul Roberts, thotė se tė dhėnat e
publikuara nga grupi, pėr tė cilin thotė se nuk ka shumė informata se
kush janė, janė mjaftė tė ndjeshme.

"Ata pretendojnė se sulmi ndaj weather.gov ėshtė vetėm njė prej shumė
sulmeve kibernetike ndaj Qeverisė amerikane tė cilat ky grup i ka
ndėrmarr, ndėrkaq kanė thėnė se pritet tė publikohen edhe informata
tjera", thotė Roberts.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi