PDK: Transparencė maksimale nė procesin elektoral

Shko poshtė

Super PDK: Transparencė maksimale nė procesin elektoral

Mesazh nga GentleMan prej Tue Sep 01, 2009 6:30 pm


ė mbledhjen e Kėshillit Drejtues tė Partisė Demokratike tė
Kosovės, tė drejtuar nga kryetari i PDK-sė, njėherėsh edhe kryeministėr
i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, u diskutuan disa pika tė rendit
tė ditės lidhur me parapėrgatitjet e PDK-sė pėr zgjedhjet lokale tė 15
nėntorit 2009.
Nė emėr tė Kėshillit Drejtues tė PDK-sė,
kryetari Thaēi paraqiti kėtė deklaratė politike, e cila u miratua
unanimisht nga tė gjithė anėtarėt e Kėshillit Drejtues tė Partisė
Demokratike tė Kosovės.

Nė tekstin e Deklaratės thuhet: PDK angazhohet pėr zgjedhje tė lira,
fer dhe demokratike; PDK angazhohet pėr transparencė maksimale nė
procesin elektoral; PDK fton Kėshillin Qendror Zgjedhor pėr instalimin
dhe respektimin e standardeve mė tė larta tė transparencės sė vendeve
perėndimore, vendeve tė Bashkimit Evropian; PDK fton tė gjitha partitė
politike dhe gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės pėr garė tė
konkurrencės sė vlerave, tė programeve dhe vizioneve, fushatė tė qetė
dhe jo pėr konfrontime.

Qėndrimi zyrtar i PDK-sė ėshtė pėr instalimin e kamerave nė ēdo
vendvotim dhe vendnumėrim nė Republikėn e Kosovės; PDK i fton tė gjitha
institucionet ndėrkombėtare kompetente pėr vėzhgimin e zgjedhjeve si
dhe OJQ-tė, mediet vendore e ndėrkombėtare, qė tė vėzhgojnė procesin
zgjedhor nė Republikėn e Kosovės; PDK angazhohet qė vullneti i
qytetarėve tė Republikės sė Kosovės tė reflektohet nė rezultatin
zgjedhor dhe pret njė proces plotėsisht demokratik dhe pozitiv pėr
vendin dhe hyn nė garė me bindje pėr fitore tė plotė tė besimit nga
qytetarėt.

PDK fton tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės, shqiptarėt si
shumicė dhe komunitetet tjera, pėrfshi edhe qytetarėt serbė, qė tė jenė
pjesė e procesit zgjedhor nė fushatė dhe nė votime. PDK do tė
respektojė tė gjitha aktet legale dhe kodin e etikės zgjedhore pėr njė
ambient plotėsisht demokratik zgjedhor.

PDK fton tė gjitha partitė politike qė tė krijojmė ambient tė qetė dhe
demokratik dhe tė respektojnė rezultatin zgjedhor, qė do te reflektohet
nga vullneti i qytetarėve tė Republikės sonė. PDK beson se qytetarėt e
Kosovės dhe subjektet politike do tė kalojnė kėtė proces me sukses, si
shenjė e konsolidimit tė demokracisė dhe shtetit ligjor nė shtetin tonė
tė ri.

PDK hyn nė zgjedhje, si parti e gjithė qytetarėve tė Kosovės, pa dallim
ideologjie, religjioni apo regjioni tė caktuar. Thuhet ndėr tė tjera nė
Deklaratėn e sotme qė doli nga mbledhja e Kėshillit Drejtues tė PDK-sė.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi