Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

New Yorku ndalon pirjen e duhanit n publik

Shko posht

Super New Yorku ndalon pirjen e duhanit n publik

Mesazh nga Nora prej Sun Jul 10, 2011 12:35 pm

New Yorku ndalon pirjen e duhanit n publik 10new-york_1007111001_1

Sipas fondacionit pr t drejtat e njerzve q nuk pin duhan, pirja e duhanit n parqe dhe sheshe publike sht e ndaluar n m shum se 500 qytete n 43 shtete t ndryshme n SHBA. M 23 maj, qyteti i New Yorkut u shtua n kt list, duke shpallur t paligjshm pirjen e duhanit n t gjitha parqet e qytetit, plazhet dhe sheshet publike. Zyrtart thon se qllimi i ksaj mase sht pr t mbrojtur ata q nuk pin duhan nga rreziqet q i shkakton shndetit tymi i duhanit t atyre q pin. Disa kritik thon se kjo sht e palogjikshme, prderisa pirja e duhanit mbetet e ligjshme n trotuare, ku tymi mund t jet vshtir pr tu shmangur nga ata q nuk pin duhan, raporton Zri i Ameriks.

Pirja e duhanit ka koh q sht e paligjshme n bare dhe restorante n New York prfshi restorantet n ajr t hapur - si dhe n stacionet e udhtimeve, n vendet e puns dhe dyqane. Sipas ligjit t ri, duhanpirsit t cilt ndezin cigare n 1 mij e 700 parqe t New Yorkut ose n plazhet prej 22 kilometrash q ka ky qytet, mund t prballen me nj gjob prej 50 dollarsh. Vizitort n kt park kan mendime t ndryshme.

Mika Bozeman thot: "Un nuk pi duhan dhe nuk dua q tymi i tjetrit t prplaset n fytyrn time kur jam i ulur n nj park ose kur eci rrugs. Por ata kan nevoj pr t pir duhan, jan t varur nga nikotina."

Meg Burns thot: "Un nuk shoh se si dikush tjetr mund t shqetsohet kaq shum nga tymi i cigares time. Ne jemi jasht, n ajr t hapur.

Jean Pierre thot: "sht mnduri, sepse me masa t tilla, njeriu nuk sht m n gjendje t gjej nj vend pr t ndezur nj cigare.

Sharon Stahlnecker thot: "Shum njerz jan t vmendshm. Por vetm ata q nuk pin duhan e ndjejn kur tymi u vjen pran.

Ditn q ligji hyri n fuqi, udhheqsit e nj shoqate n lagjen Quins u mblodhn n park pr t festuar. Veprimtari arren Schreiber thot se bishtat e cigareve t hedhura lart e posht shmtonin mjedisin, shkaktonin rrezik pr shpendt - dhe se fmijt tani nuk ka pse t shohin njerz duke pir duhan n parqe publike.

"Ne nuk duam q fmijt t vijn n park pr t luajtur dhe ktu t shohin t rriturit q pin cigare.

Zyrtart e qytetit thon se shpresojn q ligji do t "vet-zbatohet," dhe se policia e parqeve nuk do ta shoh t nevojshme pr t vn gjoba. Por, kritikt parashikojn se ndalimi i duhanit n parqe do t shprfillet gjersisht. Nj grup pr t drejtat e duhanpirsve ka planifikuar q ta sfidoj kt mas duke planifikuar nj protest n nj plazh t Brooklynit, me parrulln Tymosje n Park.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 28
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
New Yorku ndalon pirjen e duhanit n publik Left_bar_bleue100 / 100100 / 100New Yorku ndalon pirjen e duhanit n publik Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi