Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

8 e-mail porosi ndotin ambientin me Co2 sa një makinë në një km

Shko poshtë

8 e-mail porosi ndotin ambientin me Co2 sa një makinë në një km Empty 8 e-mail porosi ndotin ambientin me Co2 sa një makinë në një km

Mesazh nga D3M1 Thu Jul 21, 2011 12:07 pm

8 e-mail porosi ndotin ambientin me Co2 sa një makinë në një km 1499_1310557413
PARIS – Të dërgosh një email ndot më tepër se sa mund të imagjinohet. Ekspertët raportojnë se një mesazh i postës elektronike krijon 19 gram Co2, që nuk është pak, duke konsideruar se një makinë e regjistruar në vitin 2010 prodhon 140 gram dioksid karboni për cdo kilometër.

Një mesazh i postës elektronike i dërguar 8 personave, në ndotjen nga dioksidi i karbonit, është i barbartë me atë që prodhon një makinë në 1 kilometër. “Ademe” shpjegon se kjo i detyrohet faktit se një mesazh kopjohet në 10 server të ndryshëm, që merren me dërgimin e email-eve. Në cdo kalim në server harxhohet e njejta sasi energjie elektrike dhe për email-e më të rënda harxhohet një sasi më e madhe.
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 35
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
8 e-mail porosi ndotin ambientin me Co2 sa një makinë në një km Left_bar_bleue100 / 100100 / 1008 e-mail porosi ndotin ambientin me Co2 sa një makinë në një km Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi