Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njė rrjet shpellash lidhte Evropėn 12.000 vjet mė parė

Shko poshtė

Super Njė rrjet shpellash lidhte Evropėn 12.000 vjet mė parė

Mesazh nga D3M1 prej Sat Aug 06, 2011 11:32 pm

Njė rrjet shpellash lidhte Evropėn 12.000 vjet mė parė  F.0806210102816_m
Njeriu i kohės sė gurit ka krijuar njė rrjet tė madh tė tuneleve
nėntokėsore qė pėrshkon Evropėn qė nga Skocia e deri nė Turqi, shkruan
Daily Mail.
Arkeologu gjerman Dr. Heinrich Kusch tha se
dėshmitė e tuneleve janė gjetur nėn qindra vendbanime neolitike nėpėr
tėrė kontinentin e Evropės. Nė librin e tij “Sekretet e derės
nėntokėsore drejt njė bote antike”, ai beson se pasi shumė prej kėtyre
tuneleve nėntokėsore kanė mbijetuar edhe pas 12 mijė viteve dėshmon se
rrjeti origjinal i tuneleve ka qenė i jashtėzakonshėm.

“Nėpėr tėrė Evropėn kanė qenė mijėra tunele tė tilla – prej veriut nė
Skoci e deri nė Mesdhe. Shumica nuk janė mė tė mėdha se sa njė vrimė
krimbi – vetėm 70 centimetra tė gjerė – por tė mjaftueshėm pėr njė
person pėr tu futur brenda. Ata kanė komunikuar, por ka pasur edhe vende
pėr pushim, ose depo dhe dhoma”. Kėto shpella nuk kanė lidhen tė gjitha
sė bashku por ėshtė njė rrjet shumė i madh nėntokėsorė”, thotė Kusch.

Disa ekspertė besojnė se rrjeti ka qenė njė mėnyrė e mbrojtjes nga
grabitqarėt derisa tė tjerėt besojnė se disa nga tunelet janė pėrdorur
si autostradat sot, pėr njerėzit tė udhėtojnė tė sigurt pa marrė
parasysh luftėrat ose dhunėn apo kushtet atmosferike mbi tokė.

Nė libėr thuhet se janė ndėrtuar edhe kupola afėr hyrjeve sepse Kisha
kishte frikė pėr ndikimin qė kėto tunele neolitike mund tė pėrfaqėsonin
dhe dėshironin ta mohonin ndikimin e tyre. Nė disa raste janė zbuluar
edhe shkrime duke iu referuar tuneleve si njė rrugėdalje drejtė
nėntokės.

_________________
Njė rrjet shpellash lidhte Evropėn 12.000 vjet mė parė  D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Njė rrjet shpellash lidhte Evropėn 12.000 vjet mė parė  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Njė rrjet shpellash lidhte Evropėn 12.000 vjet mė parė  Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi