Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bora pushton Zelandėn e Re

Shko poshtė

Super Bora pushton Zelandėn e Re

Mesazh nga Nora prej Mon Aug 15, 2011 4:48 pm

Bora pushton Zelandėn e Re 15zelanda_1508111641_1

Njė front i ftohtė nga Antarktida ka sjellė pėr tė parėn herė nė gati gjysmė shekulli reshje dėbore nė kryeqendrėn e Zelandes sė Re, Wellington.

Punonjėsit dolėn nėpėr rrugė pėr tė shijuar eventin e rrallė ndėrsa aeroporti dhe disa shkolla tė qytetit u mbyllėn. Reshjet nuk do tė ndalojnė kėtu dhe zyrtarėt e mbrojtjes civile paralajmėruan njerėzit tė bėhen gati pėr tė ftohtin e beftė, transmeton TCH njoftimin.

"Kjo nuk ėshtė diēka e zakontė pėr ne, ndaj njerėzit duhet tė sigurojnė tė gjithė komiditetet e nevojshme, si p.sh veshje tė trasha e tė ngrohta, ushqim e ujė", thotė Rian van Schalkwyk, oficer i mbrojtjes civile.

Njė paralajmėrim i tillė nuk ėshtė aspak i ekzagjeruar. Banorėt e periferive janė njoftuar tė pėrgatiten pėr situata kur mund t`u duhet tė mbyllen nėpėr shtėpi. Nė Christchurch-in e shkatėrruar nga tėrmeti, erėrat e fuqishme dhe reshjet e dendura tė dėborės kanė shkaktuar dėmet mė tė fundit. Shkulmet e acarta tė erės ēuan nė ndėrprerjen e energjisė elektrike pėr qindra shtėpi. Por pavarėsisht kushteve tė kėqija tė motit, banorėt mbetėn optimistė.

Nė zonat e dėmtuara nga tėrmeti i muajit shkurt, punimet e rindėrtimit kanė ndaluar pėr shkak tė motit. Tė vetmet makineri qė shihen nėpėr rrugė, thotė Reuters, janė borėpastrueset. Dėbora ka mbėrritur edhe ne brigjet lindore tė vendit dhe nė zonat e jugut, tė cilat i gjeti krejtėsisht tė papėrgatitura pėr kushte tė tilla atmosferike.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 28
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
Bora pushton Zelandėn e Re Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Bora pushton Zelandėn e Re Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi