Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet anija 2100-vjeēare

Shko poshtė

Super Zbulohet anija 2100-vjeēare

Mesazh nga D3M1 prej Tue Aug 16, 2011 8:50 pm

Zbulohet anija 2100-vjeēare ANIJA%2016_tn_3
Njė anije qė besohet se i pėrket
periudhės mes shekullit tė dytė dhe tė parė para erės sonė ėshtė zbulimi
mė i fundit i ekipit tė studiuesve shqiptaro-amerikane.

Reliket e saj janė gjendur nė perėndim tė ishullit tė Sazanit, nė njė
thellėsi prej 50 metrash. Kjo anije ėshtė e gjatė rreth 30 metra dhe
gjendet poshtė kėtyre amforave, tė cilat mendohet se janė mbi 300 copė.
Ato i kanė rezistuar kohės prej gati 2100 vitesh, duke mbetur nė gjendje
shumė tė mirė.

Sipas arkeologėve, kjo gjetje ėshtė mjaft e rrallė nė Mesdhe dhe besohet
se do tė ndriēojė fakte tė panjohura qė kanė tė bėjnė me popullsinė e
Ilirisė sė jugut qė ishte vendosur gjatė bregdetit si dhe marrėdhėniet
tregtare me vendet e tjera.

Sipas hipotezave paraprake, anija mund tė ketė lidhje me betejat e
Luftės Civile dhe zbarkimin e Jul Cezarit dhe ushtrisė sė tij, nė kėrkim
tė gjurmėve tė Pompeut. Pėr arkeologun Jeff Royal, kėto gjetje
relikesh, sė bashku me amforat, dėshmojnė pėr njė tregti tė madhe
verėrash tė zhvilluara nė shekullin e dytė dhe tė parė para erės sonė.

Dr. Adrian Anastasi, i Institutit tė Arkeologjisė, ėshtė shprehur se
“zbulimi i kėtij reliti shėnon njė sukses tė rėndėsishėm jo vetėm pėr
ekspeditėn, por edhe pėr arkeologjinė nėnujore shqiptare.
Ndėrsa Auron Tare, i Qendrės Shqiptare tė Kėrkimeve Detare, thotė se
“zbulimi i kėtij reliti tė mrekullueshėm mund tė sjellė dėshmi shumė
interesante pėr njė periudhė tė njohur tė historisė sė Romės tė
zhvilluar nė brigjet e Ilirisė Antike.


Por, zbulimet arkeologjike kėrkojnė edhe laboratorė pėr tu konservuar si
dhe muze pėr tu ekspozuar. Themeluesi i Fondacionit amerikan RPM,
financieri Gergo Robb Jr thote se “zbulimet e 5 viteve tė fundit mund tė
krijojnė njė muze unikal pėr Ballkanin, por fatkeqėsisht nuk ka asnjė
laborator apo muze, i cili tė jetė i gatshėm pėr kėtė mundėsi tė madhe
qė i jepet Shqipėrisė”.


Ekspedita shqiptaro-amerikane operon nė bordin e anijes Herkules dhe
ėshtė cilėsuar nga mediat amerikane si njė prej 10 mė tė rėndėsishmeve
tė kėtij lloji nė botė. Ajo ka pėr qėllim krijimin e hartės sė pasurive
arkeologjike dhe historike nėnujore. Deri mė sot ka zbuluar deri mbi 20
anije nė ujrat shqiptare dhe mbi 15 tė tjera nė ato tė Malit te Zi.

_________________
Zbulohet anija 2100-vjeēare D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Zbulohet anija 2100-vjeēare Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Zbulohet anija 2100-vjeēare Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi