Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Grekėt dhe italianėt, ndėr njerėzit mė tė lumtur nė Europė

Shko poshtė

Super Grekėt dhe italianėt, ndėr njerėzit mė tė lumtur nė Europė

Mesazh nga Nora prej Sat Aug 27, 2011 11:07 am

Grekėt dhe italianėt, ndėr njerėzit mė tė lumtur nė Europė Vajza_lumtur


Greqia e Italia janė nė njė krizė tė thellė financiare, por, pavarėsisht kėtij fakti, duket se banorėt e tyre janė tė lumtur. Tė paktėn kėshtu bėn me dije njė studim i Foundation for Future Studies, pėr vendet mė tė lumtura nė Europė.

Ēuditėrisht, nė kėtė renditje, Greqia dhe Italia ndodhen respektivisht nė vendin e dytė dhe tė tretė, me 80% dhe 79% tė popullsisė qė janė tė lumtur.

Vendin e parė tė kėtij studimi, qė ka pėrfshirė 13 vende europiane, ku janė pyetur 15 mijė persona, e mban Danimarka, me 97% tė popullsisė sė lumtur.

Nė tre vendet e fundit ndodhen Polonia, Gjermania dhe Rusia. Ėshtė e ēudtishme nė fakt, qė, edhe pse vendi mė i fuqishėm ekonomikisht nė Europė, gjermanėt nuk janė njė popull i lumtur. Ndoshta natyra e mėrzitshme e tyre ndikon nė kėtė gjė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 28
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
Grekėt dhe italianėt, ndėr njerėzit mė tė lumtur nė Europė Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Grekėt dhe italianėt, ndėr njerėzit mė tė lumtur nė Europė Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi