Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kina, vendi i beqarve

Shko posht

Super Kina, vendi i beqarve

Mesazh nga Nora prej Wed Sep 07, 2011 5:40 pm

Kina, vendi i beqarve 07kina_0709111343_1


Shum meshkuj dhe asnj femr e lir.

Fshatart kinez e kan t vshtir t gjejn nj nuse dhe jo vetm ata. Sipas nj artikulli t publikuar nga Guardian, shum meshkuj t Republiks Popullore t Kins i pret nj e ardhme si beqar.

M e rnd shfaqet gjendja n fshatra sepse t lindsh nj vajz konsiderohet fatkeqsi n zonat rurale. Fmijt jan krah pune dhe nj vajz jo vetm q punon m pak, por do t vij dita q do t largohet nga familja dhe shrbimet e saj do ti shkojn shtpis s burrit.

N t kaluarn ka pasur shum raste q foshnjet vajza vriteshin, ndrsa sot abortohen. Kjo sht ilegale, por gjithsesi praktikohet n mas n fshatrat kineze.

N Kin lindin 100 femra pr do 118 meshkuj, ndrsa raporti botror sht 100 femra pr do 106 meshkuj. Profesori Li Shuzhuo, i institutit pr studimet mbi popullsin, thot se n 20 vitet e ardhshme 30-50 milion meshkuj kinez do t mbeten prjet beqar.

Kjo gj do t sjell avantazhe pr femrat, t cilat duke qen t rralla do t ken mundsi zgjedhjeje dhe emigrimi n qytete sepse meshkujt e fshatit nuk kan shum pr t ofruar. Ata fitojn rreth 40 euro n vit dhe nuk kan shtpi.

Ata do t mbeten vetm, me shpresn se nj dit do t gjendet nj nuse edhe pr ta. Nuk ka rndsi se me far karakteristikash, e rndsishme sht t gjendet.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 28
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
Kina, vendi i beqarve Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Kina, vendi i beqarve Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi