Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nga vjen uji i oqeaneve?

Shko posht

Super Nga vjen uji i oqeaneve?

Mesazh nga D3M1 prej Thu Oct 13, 2011 6:58 pm

Nga vjen uji i oqeaneve? Ujratplanet
Sipas modeleve pr formimin e planetit, n fillim Toka ishte shum e
nxeht, sepse uji mbahej n gjendje t lngt, dhe pr kt arsye
origjina e oqeaneve mbeti nj mister pr shum koh. Shkenctart hodhn
hipoteza se uji i Toks erdhi nga shiu i kometave q goditn planetin
pas ftohjes s tij. Por kjo hipotez u hodh posht n vitet 80.


Sipas teorive t fundit, nj prqindje e lart e ujit t oqeaneve
mund t ket origjin ekzogjene, ose m sakt mund t ket ardhur nga
hapsira. Prej nga saktsisht? Nga grimcat e pluhurit dhe kometat. Sot
ne e dim se brthamat e kometave jan shum t pasura me uj.


Pr t krijuar nj mendim rreth fenomenit, mjafton t mendosh q nj
komet, pr shembull e famshmja Hale-Bopp (q arriti kulmin e
shklqimit n pranvern e vitit 1997) mund t prmbaj miliarda ton uj.
N fakt do t mjaftonin 14 000 goditje me kometa si Hale-Bopp pr t
sjell n Tok gjysmn e ujit t oqeaneve.


Fakti pr origjinn ekzogjene t nj prqindje t lart t ujit t
oqeaneve sht zbulim i satelitit artificial Polar (1996-2008).
Polar ka zbuluar se trupat e vegjl t ngurt, me mas nga 20-40 ton,
prshkojn vazhdimisht atmosfern e Toks, ku shprhapen n lartsi nga
26 000 dhe 8 000 kilometra, duke lshuar n atmosfer re t mdha
avujsh uji q n Tok bien n formn e shiut.


Impaktet e ktij lloji jan t shumta do vit dhe sipas disa
gjeologve, ky uj q vjen gjithmon nga hapsira mund t kompensoj at
q fundoset n mantelin e Toks dhe q nuk arrin t rikthehet n
siprfaqe.

_________________
Nga vjen uji i oqeaneve? D3m1
Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Nga vjen uji i oqeaneve? Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Nga vjen uji i oqeaneve? Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht n krye Shko posht

Super Re: Nga vjen uji i oqeaneve?

Mesazh nga Zyma prej Fri Oct 14, 2011 7:07 am

Vetem nje zot e din shkenctaret sjan te sigurt kan shum dyshime nga ajo qe thojn mbi oqeanet

_________________
Ndonjher t mungon aq shum dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ndrrat vetm pr ta prqafuar...
Zyma
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 36
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
Nga vjen uji i oqeaneve? Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Nga vjen uji i oqeaneve? Right_bar_bleue

Registration date : 25/06/2009

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi