Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sakrifica e fundit e njė nėne, refuzon kimioterapinė pėr jetėn e sė bijės

Shko poshtė

Super Sakrifica e fundit e njė nėne, refuzon kimioterapinė pėr jetėn e sė bijės

Mesazh nga Daffina prej Wed Oct 19, 2011 2:19 pm

Sakrifica e fundit e njė nėne, refuzon kimioterapinė pėr jetėn e sė bijės  Bebi-300x237


E pėrballur me faktin se vetėm kimioterapia do t’i shpėtonte jetėn, njė nėnė shtatzėnė zgjedh jetėn e fėmijės, duke sakrifikuar veten. 41-vjeēarja Stacie Crimm, tė cilės mjekėt i kishin thėnė se nuk mund tė kishte kurrė fėmijė, vendosi tė refuzojė trajtimin me kimioterapi pėr kancerin e qafės, pasi mėsoi se kjo do tė dėmtonte fėmijėn nė barkun e saj. Gruaja duroi dhimbjet pėr pesė muaj me radhė, deri ditėn kur solli nė jetė vajzėn e saj. Tri ditė mė pas, Stacie ndėrroi jetė.

“Ky fėmijė ėshtė gjithēka ajo kishte”, thotė i vėllai, Ray Phillips, i cili ishte i pari qė mėsoi lajmin e shtatzėnisė sė saj pas vitesh tė tėra bindjeje se nuk mund tė lindte kurrė fėmijė.

“Ti nuk do ta besosh atė qė kam pėr tė tė thėnė”, i kishte thėnė ajo tė vėllait kur kishte marrė vesh lajmin e mirė. Por nė javėt e ardhshme, kur ajo kishte filluar pėrgatitjet pėr gjėrat qė do t’i duheshin bebes qė priste, dhimbjet e forta tė kokės, shikimi i dobėt dhe dridhjet e trupit e kishin pushtuar pak nga pak.

Ajo nisi t’i tregonte tė vėllait pėr shqetėsimet e saj shėndetėsore. “Jam e shqetėsuar pėr fėmijėn. Shpresoj tė jetoj aq sa pėr ta sjellė nė jetė. Tė lutem, nėse mua mė ndodh ndonjė gjė, merre ti fėmijėn”, i shkruante ajo Ray-t.


Sakrifica e fundit e njė nėne, refuzon kimioterapinė pėr jetėn e sė bijės  Stacie-300x226

Stacie ishte ndarė me babain e fėmijės dhe kishte vendosur ta rriste vetė atė. Ajo u vizitua te doktorė tė ndryshėm dhe nė korrik njė skaner tregoi shkakun e gjithė dhimbjeve tė saj: njė tumor i pėrhapur nė kokė dhe qafė.

Ajo u detyrua tė zgjidhte mes jetės sė saj dhe tė tė bijės… dhe pėr tė nuk ishte njė zgjedhje e vėshtirė. Nė gusht, Stacie u dėrgua me urgjencė nė gjendje tė rėndė nė spitalin OU Medical Center nė Oklahoma dhe pas dy ditėsh, doktorėt u detyruan t’i bėnin njė operacion pėr tė nxjerrė fėmijėn dhe mė pas e transferuan nė spitalin e Onkologjisė.

“Ajo e kishte tė pamundur tė shkonte te vajza e saj dhe bebja gjithashtu nuk mund t’i sillej pėr shkak tė komplikacioneve qė kishte pasur gjatė lindjes. Ne i treguam foto tė vajzės dhe ajo qau. Donte ta mbante njėherė nė krahė, por kjo ishte e pamundur”, thotė vėllai i Stacie-t. Stacie ndėrroi jetė nė 14 shtator, ndėrsa e bija jeton me vėllain e nėnės dhe katėr fėmijėt e tij. /Shekulli/


_________________
Nuk dua pasuri, por dinjitet dhe krenari..
Daffina
Daffina
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 3911
Vendbanimi: : Kosov
Aktiviteti :
Sakrifica e fundit e njė nėne, refuzon kimioterapinė pėr jetėn e sė bijės  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Sakrifica e fundit e njė nėne, refuzon kimioterapinė pėr jetėn e sė bijės  Right_bar_bleue

Registration date : 01/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Sakrifica e fundit e njė nėne, refuzon kimioterapinė pėr jetėn e sė bijės

Mesazh nga Nora prej Wed Oct 19, 2011 2:30 pm

Ngjarje shum prekse met vertet paska ēen nje Nėnė shum e zoja :)

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 28
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
Sakrifica e fundit e njė nėne, refuzon kimioterapinė pėr jetėn e sė bijės  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Sakrifica e fundit e njė nėne, refuzon kimioterapinė pėr jetėn e sė bijės  Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi