Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shimpanzetė mund tė kuptojnė shqipen

Shko poshtė

Super Shimpanzetė mund tė kuptojnė shqipen

Mesazh nga D3M1 prej Wed Nov 02, 2011 12:13 pm

Shimpanzetė mund tė kuptojnė shqipen 886438019lajmetari886438019
Shimpanzetė mund tė jenė nė gjendje tė mėsojnė gjuhėt e njeriut, bėri tė ditur njė
studim i cili rrezikon tė pėrgėnjeshtrojė dekada pune pėr njohjen mė tė
mirė tė specieve.

Primatėt, nė tė cilin pėrfshihen majmunėt mė tė
evoluar si shimpanzeja apo orangutangu, janė kafshėt mė inteligjente nė
planet. Midis gjitarėve, vetėm njeriu dhe primatėt arrijnė pėr shembull
tė dallojnė veten e tyre nė pasqyrė. Kafshėt e tjera reagojnė ndaj
imazhit tė tyre sikur tė kishin pėrballė dikė tjetėr.

Kėshtu, deri mė sot besohej se ata qė reklamohen si “paraardhėsit” tanė
ndryshonin prej nesh pasi nuk kishin mundėsinė tė artikulonin dhe tė
flisnin nėpėrmjet fjalive tė ndėrlikuara.

Diēka e tillė mund tė jetė e pavėrtetė dhe jo vetėm kaq, por primatėt mund tė jenė nė gjendje
tė kuptojnė me praktikė edhe atė qė dy qenie njerėzore janė duke
biseduar midis tyre, pavarėsisht gjuhės. Kėshtu, ata mund tė arrijnė tė
kuptojnė edhe shqipen, nėse qėndrojnė shumė kohė duke e dėgjuar.

Njė grup shkencėtarėsh kanė parė se shimpanzetė e trajnuara qė nė moshė tė
vogėl, arrijnė tė zhvillojnė kėtė aftėsi perceptimi dhe tė kuptimit tė
species sonė.

Nėse diēka e tillė verifikohet, atėherė diferencėn
midis njeriut dhe primatėve nuk e bėn inteligjenca jonė e shtuar, por
thjesht praktika e komunikimit, diēka qė shimpanzetė nuk kanė nevojė ta
zhvillojnė ashtu si ne.

Kodi gjenetik i njeriut dhe i majmunėve ėshtė i njėjtė nė 99% tė tij.

_________________
Shimpanzetė mund tė kuptojnė shqipen D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Shimpanzetė mund tė kuptojnė shqipen Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Shimpanzetė mund tė kuptojnė shqipen Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi