Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Papandreu trhiqet: Ska referendum

Shko posht

Super Papandreu trhiqet: Ska referendum

Mesazh nga D3M1 prej Thu Nov 03, 2011 3:52 pm

Papandreu trhiqet: Ska referendum  Papandreu0311

Kryeministri grek, Jorgos Papandreu, bri
nj kthim 180 grad n lidhje me vendimin pr mbajtjen e nj referendumi
popullor pr miratimin e reformave t thella ekonomike dhe marrveshjes
s arritur n samitin e Brukselit me lidert e BE-s, pr nxjerrjen e
Greqis nga kriza.


N mbledhjen e
jashtzakonshme t qeveris, e mbajtur n ort e pasdites s enjte,
Papandreu e cilsoi iden e mbajtjes s nj referendumi popullor si nj
taktik pr marrjen e mbshtetjes s konservatorve pr qeveri uniteti.


Kryeministri grek hodhi posht gjithashtu edhe zrat pr
nj dorheqje t mundshme t tij dhe rrzimit t qeveris, ka e onte
vendin drejt zgjedhjeve t parakohshme.

Papandreu krkoi nisjen e bisedimeve me partin konservatore, Demokracia e Re, e
udhhequr nga Antoni Samaras. Demokracia e Re prej javsh krkon
dorheqjen e Papandreut. Tashm pritet nisja e dialogut mes dy palve
pr gjetjen e nj gjuhe t prbashkt n prballimin e krizs s rnd
financiare q ka prfshir vendin dhe shmangien e falimentit t vendit.


Si duket, presioni i liderve t Bashkimit Europian,
veanrisht presidentit francez, Nikolas Sarkozy dhe kancelares
gjermane, Angela Merkel ndikuan n trheqjen e Papandreut nga ideja e
mbajtjes s refrendumit.

Greqi, nis mbledhja e jashtzakonshme e qeveris
Orteku i reagimeve ka filluar me deklaraten e zvendskryeministrit
Evangjelos Venizellos, se pozicionohet kunder nje referendumi ne te
cilin do te vihej ne pikepyetje ekzistenca e Greqise ne Eurozone.
Deklarata e tij eshte mbeshtetur me pas nga shumica e ministrave te
kabinetit qeveritar, te cilet kane kerkuar qe qeveria te zbatoje
marreveshjen e samitit te BE dhe te mos hyje ne rrugen e peripecive te
tjera teper te rrezikshme.

Disa ore me vone edhe deputete te
tjere nga grupi parlamentar i socialisteve kane deklaruar se nuk i japin
votebesimin qeverise duke u shprehur hapur kunder referendumit. Ky fakt
con automatikisht ne humbjen e shumices se socialisteve perderisa
tashme numerojne me pak se 150 nga 300 vendet ne parlament, nese neser
zhvillohet votebesimi i qeverise.

Funksionare te larte te
PASOK-ut kane riperseritur sot kerkesen per krijimin e nje Qeverie te
Shpetimit Kombetar, deri ne zhvillimin e zgjedhjeve te parakohshme, ne
menyre qe vendi te shpetoje nga katastrofa.

Me heret shefja e
zyres politike te kryeministri Papandreu ka deklaruar se ai nuk do te
dorehiqet, por eshte fakt se prej disa oresh ai ndodhet pothuajse i
vetem, midis shume zjarresh dhe per me teper duke pasur kunder, shumicen
e ministrave te tij dhe deputeteve socialiste.

Nje grup
deputetesh socialiste kane propozuar pak me pare edhe krijimin e nje
qeverie te Shpetimit Kombetar me kryeminister ish-zevendespresidentin e
BQE-se, Lukas Papadhimos.

Nga ana e tyre konservatoret greke
kane deklaruar nepermjet kryetarit te tyre Andonis Samaras krijimin e
nje qeverie te Unitetit Kombetar dhe me pas zgjedhje parlamentare.

Zhvillimet e vrullshme politike ne vend jane ndoshta me te
rendesishmet, qe kane ndodhur ndonjehere ne historine greke te
pasluftes, perderisa behet fjale per krizen me te madhe politike ne
dekadat e fundit,e gershetuar kjo me kercenimin e falimentimit ekonomik
te vendit, nje nga skenaret me te tmerrshem per te ardhmen e Greqise.

_________________
Papandreu trhiqet: Ska referendum  D3m1
Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Papandreu trhiqet: Ska referendum  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Papandreu trhiqet: Ska referendum  Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht n krye Shko posht

Super Re: Papandreu trhiqet: Ska referendum

Mesazh nga Zyma prej Thu Nov 03, 2011 5:04 pm

Greqi pot vjen fundi

_________________
Ndonjher t mungon aq shum dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ndrrat vetm pr ta prqafuar...
Zyma
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 36
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
Papandreu trhiqet: Ska referendum  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Papandreu trhiqet: Ska referendum  Right_bar_bleue

Registration date : 25/06/2009

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi