Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

OKB: Irani duke zhvilluar bombėn bėrthamore

Shko poshtė

Super OKB: Irani duke zhvilluar bombėn bėrthamore

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue Nov 08, 2011 8:25 pm

OKB: Irani duke zhvilluar bombėn bėrthamore  Ahmadinejadbombainspektim

Agjensia Bėrthamore e OKB-sė (IAEA) informoi tė martėn se ka informacione tė besueshme mbi zhvillimin e njė insfrastruktore tė prodhimit tė armėve atomike nga Irani.

Sipas korrespondentėve, ky ėshtė raporti qė pėrdor gjuhėn mė tė ashpėr ndonjėherė dhe duket se pėrligj mundėsinė e pėrfolur tė njė ndėrhyrje ushtarake izraelito-perėndimore ndaj vendit tė madh arab.

Sipas Agjensisė, ekspertėt e saj kanė zbuluar sisteme kompiuterike qė Irani nuk duhet t’i kishte nėse do tė ishte i interesuar vetėm pėr zhvillimin e energjisė bėrthamore pėr qėllime civile.

Pėr momentin nuk ėshtė ende e qartė se ēfarė sistemesh u referohet IAEA. Megjithatė, nė
Nėse SHBA dėshiron tė pėrballet me kombin e Iranit, ju garantoj qė pėrgjigja jonė popullore do ta bėjė tė pendohet rėndė raport pėrdoret termi “tepėr shqetėsues” pėr zhvillimet qė janė duke ndodhur nė Iran.

Javėn e shkuar, Presidenti i Izraelit, Simon Peres, pranoi pėr herė tė parė qė njė sulm ushtarak ndaj Iranit ėshtė njė mundėsi reale, duke ngjallur njė stuhi tė vėrtetė mediatike.

Ahmadinejad: Irani ėshtė gati pėr luftė

Presidenti i Iranit, Mahmoud Ahmadinejad, deklaroi se vendi tij nuk ka nevojė pėr ndėrtimin e bombave bėrthamore dhe se ėshtė i gatshėm t’i pėrgjigjet ēdo agresioni, disa ditė pasi nė media janė pėrhapur fjalė pėr njė sulm tė afėrt nga Izraeli dhe forcat perėndimore.

Teherani ka krijuar njė tension tė madh nė zonė nėpėrmjet ambicieve tė tij bėrthamore. Nė njė deklaratė pėr Agjensinė Iraniane tė Lajmeve, Ahmadinejad u shpreh se “Irani nuk ka nevojė pėr bomba”, por shtoi qė “SHBA do tė pendohet rėndė pėr ēdo ndėrhyrje tė mundshme ndaj vendit tonė”.

”Nėse SHBA dėshiron tė pėrballet me kombin e Iranit, ju garantoj qė pėrgjigja jonė popullore do ta bėjė tė pendohet rėndė. Gjithashtu, ata gabohen rėndė nėse mendojnė qė duke ushtruar presion mbi ne do tė ndryshojnė situatėn nėpėr botė. Ata thonė qė jemi duke ndėrtuar njė bombė bėrthamore, por ne nuk kemi nevojė pėr armė tė tilla. Ajo pėr tė cilėn kemi nevojė ėshtė tė veprojmė qetėsisht dhe me logjikė”, u citua Ahmadinejad nė median vendase.

Pavarėsisht pėrgėnjeshtrimit mbi ambiciet bėrthamore, ekspertėt e kanė cilėsuar kėtė deklaratė si njė manovėr pėr tė fituar kohė. Agjensia Bėrthamore e OKB-sė pritet tė konfirmojė mė vonė gjatė javės zhvillimin e njė arsenali nuklear luftarak prej Teheranit.

Tė enjten e shkuar, Presidenti i Izraelit, Simon Peres, pranoi nė njė tė pėrditshme se “lufta me Iranin ėshtė njė mundėsi reale”. Ai shtoi se “ekziston pėrshtypja se ata janė gjithmonė e mė pranė ndėrtimit tė bombės”.

Ndėrsa mundėsia e njė konflikti izraelito-iranian ka vendosur nė alarm kancelaritė mė tė mėdha nė botė, Moska ėshtė treguar e shpejtė pėr tė treguar qėndrimin e saj kundėr kėsaj ndėrhyrje.

”Njė ndėrhyrje nė Iran do tė ishte njė gabim i rėndė dhe do tė krijonte ndėrlikime tė paparashikueshme”, deklaroi Ministri i Jashtėm Rus, Sergei Lavrov, nė njė komunikatė tė publikuar tė hėnėn.


_________________
OKB: Irani duke zhvilluar bombėn bėrthamore  Unled1kqb
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
● E.D.W-M ●
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 31
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
OKB: Irani duke zhvilluar bombėn bėrthamore  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100OKB: Irani duke zhvilluar bombėn bėrthamore  Right_bar_bleue

Registration date : 04/01/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi