Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NASA: Zbulohet planet i ngjashm me Tokn

Shko posht

Super NASA: Zbulohet planet i ngjashm me Tokn

Mesazh nga AnG3L-E prej Fri Dec 09, 2011 10:13 am

NASA: Zbulohet planet i ngjashm me Tokn Nj planet shum i ngjashm me Tokn sht zbuluar duke qarkulluar rreth nj ylli, q sht larg 600 vite drite (1 vit drite = 9460000000000 km) dhe orbita yllin e saj n 290 dit.

Temperatura pran siprfaqes s toks do t jet 22 grad Celsius. Shkenctart n agjencin amerikane pr gjithsi, NASA, thon se planeti, i quajtur Kepler-22b, sht shum mir i pozicionuar pr t pasur uj n form t lngut n siprfaqen e tij, q sht burimi kryesor pr jet n Tok. Ky planet sht dy her m i madh se Toka dhe sht zbuluar nga teleskopi i agjencis NASA, Kepler, q n gjithsi ishte lansuar para tri vitesh.
AnG3L-E
AnG3L-E
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 11525
Vendbanimi: : N`Zemer T`EDW-s
Aktiviteti :
NASA: Zbulohet planet i ngjashm me Tokn Left_bar_bleue100 / 100100 / 100NASA: Zbulohet planet i ngjashm me Tokn Right_bar_bleue

Registration date : 14/09/2009

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi