Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fundi i botės, 5 arsye pse do tė ndodhi

Shko poshtė

Super Fundi i botės, 5 arsye pse do tė ndodhi

Mesazh nga D3M1 prej Wed Dec 14, 2011 7:17 pm

Fundi i botės, 5 arsye pse do tė ndodhi  010103end-of-earth
Njė grup shkencėtarėsh britanikė po studjon disa nga varjantet
shkencore mė tė mundshme tė fundit tė jetės nė planetin tonė, sepse
dihet se, ashtu sikurse jeta e ēdo individi ėshtė e pashmangshme, e
tillė ėshtė edhe vdekja e llojit qė ai i pėrket, ėshtė e padiskutueshme
edhe vdekja e gjithe njerzimit tė paktėn nė formėn qė paraqitet tani. Ky
ėshtė njė proēes i natyrshėm. Mjafton tė kujtojmė se nga katėr
milliardė lloje tė ndryshme tė qėnieve tė gjalla qe kanė jetuar nė
planetin tonė gjatė tre miliardė e 500 milion vjetėsh, kane mbėrritur
deri nė ditėt tona vetėm 1% e tyre, tė tjerat janė zhdukur. Pse tė
perjashtohet mundėsia qė edhe jeta e racės njerėzore tu nėnshtrohet
kėtyre ligjeve tė natyrės? Pastaj ,le tė kujtojmė APOKALIPSE ka patur
afėrsisht 65 milionė vjet mė parė, ku sė bashku me dinozaurėt, janė
zhdukur nga faqja e Tokės me mijėra lloje qėniesh tė tjera tė gjalla.
Ja disa nga variantet e APOKALIPSEVE qė parashikon ky grup shkencėtarėsh:

1 • Ne do tė shuhemi sepse…jemi njerėz! Njerėzimi ka
kohė qė pėrdor narkotikė pėr tė mbajtur lart moralin dhe gjendjen e tij
shpirtėrore. Disa prej tyre njerėzit i pėrdorin cdo ditė, si fjala
vjen, kafenė dhe sheqerin. Kjo ndodh megjithėse tė gjithė e dinė se
stimulantėt ndikojnė negativisht nė shėndėtin e tyre. Shkencėtaret
britanikė mendojnė nė fund tė fundit se njerėzimi do ti pėrdorė edhe mė
gjerė lėndėt narkotike,duke siguruar kėshtu vdekjen e vet, njė vdekje e
ngadaltė, por shumė e sigurtė.2 • Vdekja vjen nga gama-rrezatimi. Duke vdekur nga
rrezatimi gama, njė yll supermasiv sic ėshtė Djelli ynė, shpėrndan cdo
sekondė nė kozmos fasha tė fuqishme rrezesh gama, te cilat janė nė
gjendje tė zhdukin edhe shtresat e ozonit qė mbrojnė planetin tonė dhe
tė vrasin cdo gjė gjallė nė Tokė…3 • Inversioni gjeomagnetik. Klimatologėt kanė kohė
qė u bien kambanave tė alarmit nė lidhje me dobėsimin e shtresave tė
ozonit qė mbrojnė planetin tonė. Njė nga pasojat e ketji procesi mund tė
jetė inversion (ndėrrimi) i vendeve tė poleve magnetike tė planetit
tonė, gjatė tė cilit, polet magnetike tė globit mund tė zhduken dhe neve
do tė na mbulojnė fashat e fuishme tė rrezeve gama. Inversioni magnetik
ėshtė rregjistruar pėr herė tė fundit 780,000 vjet mė parė. Atėhere nuk
pėrfundoj me Apokalips, por kėsaj here, nuk ka asnjė garanci qė procesi
tė ndodhe ndryshe…4 • Cunamet gjigande. Gjeologėt kanė frikė se
shpėrthimi i vullkanit La Palma nė ishujt Kanarie tė Oqeanit Atlantik,
do ta mbushė kėtė oqean me lėndė tė nxehtė dhe qė andej, do tė
shpėrthejnė cuname me lartėsi kilometrike, tė cilat me shpejtėsin e
aeroplanėve reaktivė, do tė perplasen nė brigjet e SHBA-sė Evropės dhe
Afrikės. Pothuajse gjysma e qyteteve mė tė mėdha tė botės do tė mbyten
nėn ujė dhė kjo do tė ndodhė nė njė moment.5 • Kolapsi vakumor. Ka njė teori, e cila pohon se
planeti ynė ndodhet nė tė ashtuquajturėn hapsirė tė “vakumit tė rremė”,
qė mund tė kalojė nė njė gjendje energjitike mė tė ulėt dhe pėr pasojė,
atomet e lendes nuk do tė qėndrojnė dot tė bashkuara dhe Toka, brenda
disa minutave do tė shpėrthejė nė miliarda copa tė vockėla. Kjo do tė
ndodhė papritmas dhe nuk do tė ketė asnjė sinjal paralajmėrues…

Ne, natyrisht, nuk ua heqim dot tė drejtėn shkenctarėve qė tė
parashikojnė varjantet e ndryshme tė “fundit” tė jetės nė planetin tonė,
por edhe ata nuk kanė mundėsitė na e heqin neve tė drejtėn qė tė mos
besojmė nė hamendjet dhe hipotezat e tyre dhe sė bashku me tė gjitha
qėniet e gjalla tė planetit tė vazhdojmė jetėn tonė. Pėr mė shumė
"vdekja" e planetit nuk dihet se kur do tė ndodh, ndėrsa ajo e jona sdo
tė vonojė mė shumė se njė shekull...

_________________
Fundi i botės, 5 arsye pse do tė ndodhi  D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Fundi i botės, 5 arsye pse do tė ndodhi  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Fundi i botės, 5 arsye pse do tė ndodhi  Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi