Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ku sht dimri n Shqipri?

Shko posht

Super Ku sht dimri n Shqipri?

Mesazh nga Nora prej Fri Dec 16, 2011 12:08 pm

Ku sht dimri n Shqipri? Ngrohja-globale-1

Mushkonja n shtpi, megjithse dimri ka hyr. Duket se shprehja iku vapa me gushtin, nuk ka m vler. Nj gj e till duket shum qart kur pavarsisht dats (sot 16 dhjetor), ende nuk jan veshur xhupat e trash dhe n t gjith vendin reshjet jan ndier vetm pak dit.

Q klima ka ndryshuar, kt e kemi dgjuar t gjith. Dhe jo vetm. sht ndier nga gjithkush. Smundjet dhe dmet n mjedis jan ato q e bjn akoma edhe m t prekshme nj gj t till.

Rritja e temperaturs mesatare n 30 vitet e fundit n Shqipri sht nj sinjalq duhet t paralajmroj t gjith n lidhje me krcnimin e madh t ndryshimit t klims. Nj gj e till u deklarua nga kryetari i komitetit bashkrendues t projektit Klima dhe Shndeti, Gazment Bejtja, i cili shpjegoi se rritja e temperaturave do t vazhdoj, ndrkoh q reshjet do t jen gjithnj e m t pakta.

Ngjarje ekstreme t motit jan duke u br gjithnj e m t shpeshta n Shqipri dhe parashikimet pr t ardhmen, jan edhe m t kqija. Ndryshimi i klims ka sjell dimr m t but, duke favorizuar rritjen e bimve tropikale edhe n Shqipri, ka ka br t mundur q mushkonjat t shfaqen n lartsi mbi 400-500 m mbi nivelin e detit (mushkonjat prpara viteve 1990 kan qen t pranishme vetm n lartsi m t ulta). Shqipria sht br kshtu subjekt i shprthimeve t mundshme t smundjeve t tilla, si: ethet tropikale, malaria dhe smundjeve t tjera t origjins tropikale, deklaron Bejtja pr gazeta Shekulli.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 28
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
Ku sht dimri n Shqipri? Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Ku sht dimri n Shqipri? Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi