Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Shes djalin tim 6 vjeēar”, lajmėrim shokues nė Facebook

Shko poshtė

Super “Shes djalin tim 6 vjeēar”, lajmėrim shokues nė Facebook

Mesazh nga D3M1 prej Tue Jan 03, 2012 10:01 pm

“Shes djalin tim 6 vjeēar”, lajmėrim shokues nė Facebook Facebook-logo
Njė baba saudit, Saud bin Nasser al-Shihri, ka vėnė nė shitje djalin e
tij gjashtė vjeēar nė “Facebook”. Sipas gazetės saudite “Al-Sharq” ai ka
shkruar nė profilin e tij nė Facebook “se kam vendosur tė shes djalin
tim pėr ti dhėnė njė jetė dinjitoze nėnės dhe motrave nė kėmbim tė
varfėrisė dhe dėshpėrimit nė tė cilėn jetojmė sot”.Ai pretendon se ka
pėrfunduar nė njė gjendje varfėrie pėr shkak tė njė vendim gjykate qė e
ka detyruar tė mbyllė agjencinė nė shėrbim pėr avokatėt nė tė cilėn
punonte prej kohėsh dhe tani e ka gjetur veten tė papunė me nevojėn pėr
ti kėrkuar ushqim miqve pėr tė jetuar.”Unė gjithashtu kam kėrkuar ndihmė
pėr tė gjetur njė punė tjetėr, nė dritėn e dekretit tė fundit tė
Mbretit Abdullah – ka shkruar ai – por mė kanė thėnė se e kam kaluar
moshėn ligjore dhe se mund tė ndihmohen vetėm ata qė janė mė pak se 35
vjeē”.Gazeta saudite thekson paradoksin e varfėrisė se raste si ky mund
tė gjenden dhe nė njė vend eksportues tė naftės si Arabia Saudite: “22% e
banorėve tė mbretėrisė saudite kanė arritur nivelin e varfėrisė, nė
dritėn e tre vjetėve dhe qeveria argumenton se ekziston njė strategjie
globale pėr tė luftuar varfėrinė nė vend”.Sipas Ministrisė sė Punėve
Sociale saudite, ka tre milionė njerėz nė Arabinė Saudite tė cilėt kanė
arritur nivelin e varfėrisė, 600 mijė prej tyre marrin mbėshtetje
ekonomike nga shėrbimet sociale.Pėr tė sjellė kėtė situatė nė dritė,
gazetari saudit, Turad al-Asmari, ka realizuar kohėt e fundit njė
dokumentar tė titulluar: “Paga ime ėshtė njė mijė rijal”, i cili ofron
njė pasqyrė tė qartė tė varfėrisė nė Arabinė Saudite. Dokumentari ėshtė
bazuar nė ngjarjen e vėrtetė tė njė djaloshi, tė quajtur Ahmed, i cili
punon si roje private nė njė qendėr tregtare nė Geddah dhe fiton 1200
rijalė nė muaj (320 dollarė). Me kėto para ai ka pėr tė ndihmuar
familjen e tij, e cila pėrbėhet nga 7 persona dhe punon 12 orė nė ditė.
Dokumentari kritikon kushtet e jetesės tė sauditėve tė rinj dhe
denoncohet fakti se njė punonjės publik nuk fiton mė shumė se 1500 rijal
nė muaj, nė njė vend ku ēdo vit hyjnė 1500 miliard rijal.Lidhur me kėtė
temė ka ndėrhyrė kohėt e fundit Princesha Basma Bint Saud Bin Abdelaziz
Al Saud, e cila ka kritikuar ashpėr zyrtarėt e qeverisė nė Riad duke i
akuzuar ata se nuk zbatojnė drejt urdhrat e Mbretit Abdullah. Ajo
gjithashtu denoncoi dhe faktin se ka fshatra ku mungojnė uji dhe
energjia elektrike dhe ku njerėzit jetojnė nė varfėri, ku pasuria e
vendit ėshtė ndarė nė mes tė vetėm 5% tė popullsisė, ndėrsa sipas
statistikave zyrtare 70% e njerėzve nuk kanė njė shtėpi tė vetėn.

_________________
“Shes djalin tim 6 vjeēar”, lajmėrim shokues nė Facebook D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
“Shes djalin tim 6 vjeēar”, lajmėrim shokues nė Facebook Left_bar_bleue100 / 100100 / 100“Shes djalin tim 6 vjeēar”, lajmėrim shokues nė Facebook Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi