Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trembėdhjetė fakte dhe kuriozitete pėr datėn 13, e premte

Shko poshtė

Super Trembėdhjetė fakte dhe kuriozitete pėr datėn 13, e premte

Mesazh nga D3M1 prej Fri Jan 13, 2012 8:49 pm

Trembėdhjetė fakte dhe kuriozitete pėr datėn 13, e premte  F.0113150111163_m
A e keni ditur se frika nga e premtja datė 13 quhet
frigatriskaidekafobija, ndėrsa ata qė i frikėsohen numrit 13 quhen
triskaidekafobė?
A e keni ditur se frika nga e premtja datė
13 quhet frigatriskaidekafobija, ndėrsa ata qė i frikėsohen numrit 13
quhen triskaidekafobė?

Pasi sot ėshtė e premtja e parė me datė 13 pėr vitin 2012, gazeta
Huffington Post publikoi disa fakte interesante pėr kėtė “ditė tė
pafat”.

1. Tė premten me datė 13 do ta pėrjetojmė edhe dy
herė gjatė kėtij viti, nė prill dhe korrik. Gjatė njė viti e premtja dhe
data 13 mund tė ndodhė mė sė shumti tri herė, derisa periudha mė e
gjatė pa tė ėshtė 14 muaj.

2. Besimi pėr tersin qė sjellė numri 13 i ka rrėnjėt
tek krishterimi. Thuhet se Jezusin e tradhtoi mysafiri i trembėdhjetė
nė darkėn e fshehtė.

3. Frika nga e premtja 13 quhet
frigatriskaidekafobija. Sipas tė dhėnave zyrtare statistikore, kjo datė
ndikon tek 17.21 milionė amerikanė.

4. Frika nga numri 13 quhet triskaidekafobija. Ky
numėr konsiderohet i pafat sepse vjen pas numrit 12, i cili nė tėrė
botėn vlerėsohet si numėr komplet – 12 muaj nė vit, 12 shenja tė
zodiakut, 12 perėnditė e Olimpit dhe 12 apostuj tė Jezusit.

5. Disa ndėrtesa, nė mbarė botėn, nuk kanė kat tė
13-tė, derisa disa spitale dhe terminale tė aeroporteve nuk e vendosin
numrin 13 nė dhomat dhe dyert e tyre.

6. Hollywoodi e kapitalizoi frikėn prej tė premtes
13 me filmin “E premtja 13” i shfaqur mė 1980, ndėrsa “rimejki” i kėtij
filmi u shfaq nėpėr kinema mė 2009.

7. Ekonomia amerikane ēdo tė premte me datė 13 humbė
gati 900 milionė dollarė sepse njerėzit pėr shkak tė besėtytnive i
anulojnė shumė aktivitete biznesi.

8. Ish lideri i Kubės, Fidel Kastro, ėshtė lindur me datė 13 tė njė dite tė premte nė vitin 1926.

9. Reperi Tupac Shakur ėshtė shpallur i vdekur mė 13 po ashtu ditė e premte nė vitin 1996.

10. Dita e 13 prillit 2029, e premte, asteroidi 99.942 do tė jetė nė pikėn mė tė afėrt me Tokėn.

11. Presidenti amerikan, Franklin Roosvelt nuk ka
udhėtuar kurrė mė datėn 13 tė ēdo muaji, ndėrsa nuk ka dashur as tė jetė
nikoqir i takimeve me 13 mysafirė gjatė drekave ose darkave. Pėr
Napoleonin dhe presidentin amerikan Herbet Hoover po ashtu flitet se
kanė vuajtur nga triskaidekafobija.

12. Nė Paris mund tė huazohet mysafiri i 14
profesional, pėr tė hequr tė ashtuquajturin fat tė keq qė sjellė numri
13, dhe e premtja 13.

13. E premtja 13 megjithatė nuk duhet tė jetė aspak
ters siē mendojnė njerėzit. Mė 2008 nė njė hulumtim tė kryer nė Holandė
ėshtė mėsuar se gjatė kėsaj dite ndodhin mė pak aksidente komunikacioni,
zjarre dhe krime, sidomos pėr faktin se ata qė kanė frikė nga kjo
besėtytni bėjnė ē’ėshtė e mundur pėr t’i ikur ndonjė veprimi tė keq nė
kėtė ditė tė shėnuar.

_________________
Trembėdhjetė fakte dhe kuriozitete pėr datėn 13, e premte  D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Trembėdhjetė fakte dhe kuriozitete pėr datėn 13, e premte  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Trembėdhjetė fakte dhe kuriozitete pėr datėn 13, e premte  Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi