Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet pllaka e dytė qė tregon fundin e botės me 21 dhjetor

Shko poshtė

Super Zbulohet pllaka e dytė qė tregon fundin e botės me 21 dhjetor

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jan 30, 2012 6:19 pm

Zbulohet pllaka e dytė qė tregon fundin e botės me 21 dhjetor Maja2012
Thellė, nė njė dhomė sekrete tė groposur pėr mijėra vjet
brenda njė tempulli guri nė Meksikė, ėshtė zbuluar diēka e errėt dhe e
tmerrshme. Kėshtu besojnė mbėshtetėsit e teorisė sė fundit tė botės.
Vendosjet astrologjike dhe formulat numerike, sipas tyre nuk mund tė
gabojnė: mė 21 dhjetor tė kėtij viti do tė ndodhė apokalipsi i
parashikuar 5125 vjet mė parė nga fisi Maja dhe bota do tė marrė fund.

Majat, njė civilizim i famshėm dhe i avancuar, kanė tėrhequr sėrish
vėmendjen nė shtetin meksikan, Yucatan dhe nė Guatemala. Deri tani
provat pėr teorinė e fundit tė botės vėrtiteshin rreth njė pllake tė
vetme guri tė gjetur nė Amerikėn Qendrore nė njė tempull tė Majave, e
cila e pėrshkruante kalendarin e Tokės deri mė 21 dhjetor 2012. Me
gjithė skeptikėt e kėsaj teorie, mbetet fakt qė Majat kanė qenė vėzhgues
e njohės astronomikė tė jashtėzakonshėm dhe tė pasur me njohuri tė
pėrparuara matematike. Dhe nėse ata kanė menduar se kalendari nuk duhej
tė shkruhej pėrtej vitit 2012, duhet tė ketė pasur ndonjė arsye.

Kjo ēėshtje e ka tėrhequr kaq shumė vėmendjen e publikut, sa edhe
NASA ka njė sektor qė i dedikohet teorisė sė fundit tė botės. Ndonėse
referimet pėr kėtė ishin vendosur mbi pllakėn e gurit tė gjetur nė
Tortuguero, Meksikėn jugore nė vitet ’60, pak ditė mė parė nė tempullin e
Comalcalcos u gjet njė tjetėr pllakė, e groposur thellė nė dhomėn
sekrete tė tij, e cila mbante tė njėjtat shifra qė parashikonin fundin e
botės.

Sipas njė pėrshkrimi nė pllakat e gurit, njė zot i tmerrshėm lufte i
Majave do tė zbresė nga qielli nė kėtė ditė. Pllaka e dytė daton e
gdhendur 1300 vjet mė parė dhe tani po mbahet nė Institutin Nacional tė
Antropologjisė dhe Historisė nė Meksikė. Fakti se faqja e pllakės ishte
mbuluar me njė lloj stukoje, gjė qė tregon se data ėshtė mbajtur sekrete
dhe pėr vetė popullin Maja qė vizitonte tempullin, ka shtuar akoma mė
shumė frikėn pėr fundin e botės.

Mijėra amerikanė po telefonojnė NASA-n, duke e pyetur nėse duhet tė
vrasin veten pėrpara kėsaj dite. Shkencėtarėt thonė se nuk ka njė
kėrcėnim tė vėrtetė nė horizont, ndėrsa ekspertėt e majave nuk e mohojnė
rėndėsinė e kalendarit tė kėtij fisi, por thonė se shifrat e tij mund
tė jenė keqinterpretuar.

Civilizimi Maja
Kalendari Maja fillon nė vitin 3 114 para erės sonė. Civilizimi Maja
besonte se ai pėrfaqėson “rendin aktual tė botės” dhe ai vazhdon nė 144
000 cikle ditore (pak mė shumė se 394 vjet), tė njohur secili prej tyre
si baktunė. Baktuni 13 (njė numėr i shenjtė pėr Majat) pėrfundon me
solsticin dimėror tė 2012-s, mė 21 dhjetor. Pas kėsaj date, ‘Cikli i
madh’ pėrfundon dhe sekuenca e kalendarit ndėrpritet.

_________________
Zbulohet pllaka e dytė qė tregon fundin e botės me 21 dhjetor D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Zbulohet pllaka e dytė qė tregon fundin e botės me 21 dhjetor Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Zbulohet pllaka e dytė qė tregon fundin e botės me 21 dhjetor Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi