Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Braktis t shoqin natn e martess, nuk kishte WC n shtpi

Shko posht

Super Braktis t shoqin natn e martess, nuk kishte WC n shtpi

Mesazh nga Usa prej Sun Feb 26, 2012 9:21 pm

Braktis t shoqin natn e martess, nuk kishte WC n shtpi 23vjjom

Nj nuse n Indi e ka braktisur t shoqin q natn e par t martess, kur vuri re se shtpia e tij nuk kishte tualet.

Mund t duket si nj ngjarje q nuk prbn lajm, por agjencia IANS ka gjetur rastin pr t theksuar gjestin e nuses Anita Bai si nj rebelim me domethnie t thell sociale.

Arratisja e nuses indiane ka zgjuar nj lvizje t vrtet popullore n zonn e shtetit jugor Madhya Pradesh, ku edhe sot praktikohet zakoni mesjetar i kryerjes s nevojave personale n natyr, nj praktik e ndjekur nga 660 milion indian e q ka pasur pasoja n higjenn publike dhe dinjitetin femror.

Duke refuzuar kt praktik mesjetare, Anita sht kthyer n nj heroin kombtare dhe personazh n mediat indiane.

Nj organizat joqeveritare, Sulabh International, i ka dhn asaj nj mim prej 500 mij rupi (7700 euro), nj shifr e madhe pr mjerimin n fshatrat indiane.

Asaj i sht dorzuar personalisht ky mim n Nju Delhi nga Bindeshwar Pathak, nj mjek q prej 40 vjetsh lufton pr t instaluar kulturn e WC-s brenda n shtpi, si nj instrument efektiv pr t parandaluar smundjet, por edhe pr t mbrojtur dinjitetin e femrave.

Gjesti i Anits duket se nuk ka shrbyer vetm pr t sensibilizuar opinionin publik, por ka detyruar edhe dhndrin t krkoj nj kredi pr t ndrtuar nj WC brenda shtpis, nj mod e re q sht ndjekur edhe nga shum familje t tjera.

Usa
Usa
i/e Perjashtuar
i/e  Perjashtuar

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 22
Aktiviteti :
Braktis t shoqin natn e martess, nuk kishte WC n shtpi Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Braktis t shoqin natn e martess, nuk kishte WC n shtpi Right_bar_bleue

Registration date : 26/02/2012

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi