Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Piramidė gjigande ėshtė gjetur tek Trekėndėshi i Bermudeve (video)

Shko poshtė

Super Piramidė gjigande ėshtė gjetur tek Trekėndėshi i Bermudeve (video)

Mesazh nga D3M1 prej Fri Apr 20, 2012 9:32 pm

Piramidė gjigande ėshtė gjetur tek Trekėndėshi i Bermudeve (video) Bermudet
Shkencėtarėt amerikanė dhe ata francezė me ndihmėn e kėrkimeve sonare
kanė gjetur njė piramidė nėnujore tė pazakontė nė njė thellėsi prej 2000
metra nė Trekėndėshin e Bermudeve.
Bazamenti i piramidės ėshtė 300 metra e gjatė, ndėrsa 200 metra e gjėrė.
Nga baza deri nė maje tė piramidės ka afėr 100 metra. Rezultatet e para
treguan se kjo strukturė ka njė sipėrfaqe tė pėrkryer tė rafshtė, kėshtu
qė supozohet se ajo ėshtė e bėrė prej qelqi ose ndonjė materiali tė
ngjajshėm me kristalin.
Hulumtimet kanė treguar se piramida ėshtė tre herė mė e madhe se
piramidat e lashta nė Egjipt, ndėrsa nė maje ka dy vrima tė mėdha
nėpėrmjet tė cilave hyn uji me njė shpejtėsi tė madhe, pėr kėtė arsye,
shkencėtarėt supozojnė se janė krijuar valė tė mėdha nė sipėrfaqe tė
oqeanit. Ky zbulim i ri i ka habitur shkencėtarėt e tjerė nė mbarė botėn
tė cilėt tani po pėrpiqen pėr ta qartėsuar se nėse piramida ėshtė
shkaku i zhdukjeve misterioze tė anijeve nė kėtė pjesė tė botės.
Disa shkencėtarė perėndimorė supozojnė se piramida e cila ndodhet nė
fund tė detit, ka gjasa qė fillimisht tė jetė ndėrtuar nė tokė, por
ndonjė tėrmet shkatėrues e ka ndryshuar strukturėn e tokės dhe ajo ėshtė
zhytur nė thellėsi tė oqeanit.
Sipas Calvin Jones nda departamenti pėr resurse historike i shtetit nė
Florida, ky zbulim arkeologjik gjigand me siguri ėshtė ndėrtuar nė mes
vitit 10,000 p.e.s. dhe vitit 6000 p.e.s. kur kjo pjesė e kores sė tokės
nuk ka qenė e mbuluar me ujė. Me supozimin e tij bien dakord edhe
shumica e arkeologėve tė Floridės.
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Piramidė gjigande ėshtė gjetur tek Trekėndėshi i Bermudeve (video) Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Piramidė gjigande ėshtė gjetur tek Trekėndėshi i Bermudeve (video) Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi