Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Suedi, Papritur Hapet “Porta E Ferrit”

Shko poshtė

Super Suedi, Papritur Hapet “Porta E Ferrit”

Mesazh nga D3M1 prej Sun Apr 22, 2012 9:28 pm

Nė fotografit qė " albobserver " m ju paraqet, mund tė shikoni njė
“lavaman” apo siē edhe e pagėzuan atė shumė njerėz, “Porta e Ferrit”.Ka
njė madhėsi prej 200 metėr katrorė dhe quhet (nga specialistėt)
“Fabiangropen” dhe gjendet nė rajonin e Malmberget nė Gallivare, 75
kilometra nga qyteti i Kiruna tė Suedisė.Thellėsia e “Portės sė Ferrit”,
ėshtė mbi 150 mera.Sigurisht, sipas specialistėve dhe gjeologėve, ky
ėshtė njė lajmė shumė i keq pėr banorėt qė jetojnė rreth saj, pasi veē
frikės qė ajo tė kall, problemi mė i madh ėshtė zhurma qė buron nga
thellėsia e saj!Sipas vendasve, shumė herė tmerri aty, mund tė zgjasė
deri nė 45 minuta!“Kam fikė dhe nuk dua tė qėndrojė vetėm nė shtėpi kur
oshtin. Janė kaq tė frikshėm zhurmat, saqė dhe fuqia e tyre vjen
gjithnjė e nė rritje. Ėshtė njėsoj si tė kesh njė avion mbi kokė, apo tė
fluturojė mbi ēatinė e shtėpisė. Ėshtė fiks, njėsojė si zhurma e
shpėrthimit tė vullkanit”, deklaroi Berit Hannu, qė jeton shumė pranė
“Portės sė Ferrit”.Specialistėt pohojnė se problemi ėshtė shumė
serioz.Pasi gropa, sa vjen dhe zgjerohet e zmadhohet gjithnjė e mė
shumė, kėshtu nuk mund tė parashikohet se ē’mund tė ndodh nė tė
ardhmen.Gjeologėt tė befasuar nga ky fenomen i ēuditshėm, thjesht
shprehin pamundėsinė e shpjegimit dhe tė zgjidhjes sė kėtij fenomeni,
duke thėnė se shpresojmė tė ndal me kaq!
Suedi, Papritur Hapet “Porta E Ferrit” 14903d1335124316-suedi-papritur-hapet-porta-e-ferrit-porta-e-ferrit
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Suedi, Papritur Hapet “Porta E Ferrit” Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Suedi, Papritur Hapet “Porta E Ferrit” Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi